Avrupa’da bugünden itibaren ne değişecek ?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan yeni koronavirüs nedeniyle yüzbinlerce kişi hayatını kaybederken, en fazla etkilenen kıta Avrupa oldu.

Benzeri görülmemiş bir ekonomik krize giren Avrupa’da bir çok ülke ihtiyatlı ve kademeli olarak evde kalma tedbirlerini kaldırıyor. Bazı ülkeler bu süreci daha önce başlatmıştı. Bununla birlikte ikinci bir dalganın gelmesinden de endişe ediliyor.

BELÇİKA

Belçika’da aynı çatı altında yaşayan her aile, evlerine 4 kişiye kadar ziyaretçi kabul edebilir. 11 Mayıs’tan itibaren ticari yerler de güvenlik koşullarına uyarak kapılarını açabilir. Maske taşınması kuvvetle tavsiye ediliyor. Festival alanları, kafeler, restoranlar ve barlar kapalı kalacak.

FRANSA

Fransa’da iki aylık kapanma ardından kuaför salonları, moda butikleri, çiçekçiler veya kitapçılar kapılarını açabilecek. Ana okullar ise açık olmasına rağmen, yer durumuna göre sadece küçük sayıda öğrenci kabul edebilecek. Barlar, restoranlar, tiyatrolar veya sinemalar kapalı kalmaya devam edecek. Başta toplu taşımada olmak üzere dışarı çıkıldığında genellikle maske taşımak gerekecek. Çalışma alanları ve mağazalarda sosyal mesafe kuralları sıkı bir şekilde uygulanacak. Kısa mesafelerdeki izin belgesi göstermek gerekmeyecek. Ancak 100 kilometreyi aşan seyahatler kontrole tabi tutulacak.

İSPANYA

İspanya’da evde kalma tedbirlerindeki esnetmede yeni aşama bu Pazartesi günü yürürlüğe giriyor. 47 milyonlun nüfusun yarısı, 10 kişiyle sınırlı aile veya dost toplantıları düzenleyebilecek. Bar ve restoran terasları, daha düşük kapasiteyle açılabilecek. Bu düzenlemeler, en fazla etkilenen Madrid ve Barselona gibi kentleri kapsamıyor. Sadece bölgeler içerisinde seyahatlere izin var. Sinema ve tiyatro salonları kapalı kalacak. Okullar Eylül ayında başlayacak.

İTALYA

İtalya’da da okullar Eylül ayına kadar kapalı kalacak. Ancak fabrikalar, şantiyeler ve bürolar 4 Mayıs’tan itibaren kapılarını açtı. Halka açılan parklar dahil olmak üzere sosyal mesafe kuralları yürürlükte kalmaya devam ediyor. Toplu ulaşımda maske taşınması zorunlu. Perakende satış yapan tüm ticari yerler ile müzeler, kültürel yerler, kiliseler ve kütüphaneler 18 Mayıs’ta açılacak. Zaten dışarıya satış yapabilen bar ve restoranlar ise 1 Haziran’dan itibaren tamamen açılacak. Aynı durum güvenlik salonları veya kuaförler için de geçerli olacak.

HOLLANDA

Hollanda’da anaokullar ve kreşler bu Pazartesi kısmen kapılarını açacak. Ehliyet okulları, kuaför salonları, sinemalar ve kütüphaneler de sosyal mesafe kurallarına uyarak faaliyetlerine başlayabilecek.

BİRLEŞİK KRALLIK

İngiliz Başbakan Boris Johnson, Pazar akşamı kısıtlamaların kaldırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu hafta kısıtlamaları sona erdirmenin zamanı olmadığını belirten Johnson, başta imalat ve inşaat olmak üzere işini evden yapması mümkün olmayan kişilerin faal bir şekilde işe gitmelerinin teşvik edileceğini belirtti. Açık havada yapılabilecek egzersizlerle ilgili kısıtlamalar kaldırıldı. Sosyal mesafe kuralları devam edecek. Sonraki adım en erken 1 Haziran’dan itibaren uygulamaya konulacak. Haziran başında bazı sınıfların eğitime yeniden başlaması, bazı dükkanların yeniden açılması gündeme gelecek. Johnson, “Önümüzdeki iki ay boyunca umut ya da ekonomik gerekliliklere göre hareket etmeyeceğiz. Bilim, veri ve kamu sağlığına göre hareket edeceğiz” dedi.

ALMANYA

Almanya’da evde kalma kurallarına ilişkin kararları bölgeler veriyor. Kuzeydeki Mecklenbourg bölgesinde restoranda yemek yemek artık mümkün. İlk kafeler ve restoranlar Cumartesi günü açılmıştı. Diğer eyaletler ise gelecek günler veya haftalarda kademeli olarak bu tür bir esnekliğe gidecek.

Maske ve sosyal mesafe kuralları yürürlükte olmakla birlikte, 800 metrekareden küçük olan mağazaların çoğu 20 Nisan’dan itibaren açılmıştı. Kuaförler, ibadet yerleri, müzeleri, anıtlar, oyun yerleri de kapılarını açtı. Okullar bazı eyaletlerde 4 Mayıs’ta başlamıştı.

Kültürel yerler ve spor sahaları kapalı kalmaya devam edecek. Büyük toplanma biçimleri de en az 31 Ağustos’a kadar yasaklı olarak kalacak.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR