Avrupa’dan Erdoğan’a, Kavala kınaması ve serbest bırakılması çağrısı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Avrupa Parlamentosu’nda temsil edilen belli başlı siyasi gruplar, Türkiye’nin Adalet, İçişleri ve AB bakanlarına ortak bir mektup göndererek işadamı Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısında bulundu. Mektupta, Erdoğan’ın, Kavala’yı suçlaması kınandı

Antep’ten dönüşte 19 Ekim günü İstanbul’da uçakta gözaltına alınan Osman Kavala’nın gözaltına alınmasına Avrupa genelinde tepkiler sürüyor. Osman Kavala’nın serbest bırakılması için AP Sosyal Demokrat, Hristiyan Demokrat, Liberal, Muzafazakar, Yeşiller ve Sol grupları adına Türkiye Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AB Bakanı Ömer Çelik’e 25 Ekim’de ortak bir mektup gönderildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kınama

Mektupta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Ekim’de TBMM’deki AKP grup toplantısında yaptığı konuşmada Osman Kavala’yı suçlaması kınandı. Osman Kavala’nın uzun süredir Türkiye-AB ilişkilerinde “muhatap” olduğu, gözaltına alınmasının “Türkiye’de sivil topluma karşı baskıda yeni bir kötü gelişme” olarak görüldüğü belirtildi.

Çok sayıda AP’li yetkili imzaldı

DW’den Kayhan Karaca’nın haberinde, mektup, Sosyal Demokratlar adına aynı zamanda AP Türkiye raportörlüğü görevini yürüten Kati Piri, Hristiyan Demokratlar adına gölge raportör Renate Sommer ve Anna Maria Corazza Bildt, Avrupa Muhafazakar ve Reformcular Grubu adına Bas Belder, Liberal Grup adına Marietje Schaake, Yeşiller adına grup eşbaşkanı Ska Keller, eski eşbaşkan Rebecca Harms ve gölge Türkiye raportörü Bodil Valero, Sol Grup adına ise başkan Gabrielle Zimmer ve gölge Türkiye raportörü Takis Hadjigeorgiou tarafından imzalandı.

Mogherini’den AİHS vurgusu

Öte yandan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini adına bugün yapılan açıklamada, “Türkiye-AB ilişkilerinde güvenilir bir muhatap” olarak tanımlanan Kavala’nın gözaltına alınması “kaygı verici bir gelişme” olarak değerlendirildi. Suçsuzluk karinesi ve geçici gözaltı koşulları konusunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile uyumlu hareket edilmesi mesajı verildi.

Fransa’dan tepki

Osman Kavala’nın gözaltına alınması Fransız Dışişleri Bakanlığı tarafından da “kaygı verici” olarak yorumlandı. Fransız Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Fransa’nın, diğer Avrupa ülkeleri gibi, Osman Kavala ile “düzenli işbirliği” içinde olduğu belirtilip, bu konuyla ilgili gelişmelerin yakından “takip edileceği” bildirildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR