Avukat Doğan: Hukuki cinayetler silsilesine son verin

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İnsan hakları savunucularının yargılanacağı davanın duruşmasını değerlendiren avukat Erdal Doğan, “Bunlardan ne ajan çıkarabilirsiniz ne casus ne de herhangi bir ‘örgüt üyesi’. Çıkartsanız çıkartsanız buradan görevlerini çok iyi icra eden insan hakları savunucusu çıkartabilirsiniz” dedi.

İstanbul Büyükada’da 5 Temmuz’da toplantı yaptıkları sırada gözaltına alınan 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davanın ilk duruşması, 25 Ekim’de İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Dava avukatlarından Erdal Doğan, yarın görülecek olan duruşmayı değerlendirdi.
Yargılamanın hükümete destek veren bir kısım yayın organlarının “fantastik köpürmeleri” ve linç havası ile oluşturulduğunu belirten Doğan, “Bu linç havasından yargı kendisine görev biçti. Gözaltına alındılar ve tutuklandılar. 4 aya yakındır da tutuklulukları da devam ediyor. İsnat edilen suçlamalar bakımında hiçbir maddi delil yok. Bu kişiler insan hakları savunucuları. Bunlardan ne ajan çıkarabilirsiniz ne casus ne de herhangi bir ‘terör örgütü üyesi’ çıkarabilirsiniz. Çıkartsanız çıkartsanız buradan görevlerini çok iyi icra eden insan hakları savunucusu çıkartabilirsiniz” dedi.
‘RAHATSIZ OLAN BİR GRUP VAR’
İddianamelerin bir kısmında özellikle sivil toplum kuruluşları, insan hakları savunucuları ve bazı siyasetçi ile gazetecilere yönelik “kaos çıkartma” suçlamasının yer aldığını getiren Doğan, “Bu iddialar sürekli dillendiriliyor. Burada asıl korku bence bu kurumların ve çalışanların hukuka uygun, Anayasaya ve uluslararası hukuka uygun işlerini yapmış olmaları. Buna ilişkin bir hizmetin, kamusal bir hizmetin düzgün bir şekilde yerine getirilmiş olmasıdır. Bundan rahatsız olan bir grup var. Bu grupta sürekli kriminalize etmek, suçlamak ve terörize etmek için bu kurum ve kişiler için sürekli ‘kaos’ durumunu üretiyor. Çünkü ‘kaos’ olarak iddianamelere sokuyorlar ve gazetelerde de linç olarak yer veriyorlar. Buradaki amaç devlet bürokrasisine ve hükümet icraatlarının denetimsiz kalması, eleştiriye kapalı olması ve halkın haber alma hakkının engellenmesi amaçlanıyor” dedi.
‘HUKUKİ CİNAYETLER SİLSİLESİNE SON VERİN’
Hak savunucuları hakkında hazırlanan iddianamede 3 örgüte yer verildiğini hatırlatan Doğan, “Soyut olarak 3 örgütün ismi belirtiliyor ama bu örgütlerle nasıl bir ilişki kurduklarının somut hukuki boyutları yok. Fezleke iddianameye dönüştürülmüş. Hukukta örgütle ilişki bellidir. Anılan örgütlerin hepsi silahlı örgütler ve bu insanlar şiddet karşıtı insanlar” diye belirtti. Doğan, hak savunucularının 25 Ekim’deki duruşmada tahliye edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Hukuki cinayetler silsilesine ilk duruşmada son verilmesini istiyoruz” ifadesini kullandı.
İDDİANAMEDEN
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından hazırlanan iddianamede, Büyükada’daki toplantıyı Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç’ın organize ettiği ancak Kılıç’ın ByLock kullandığı iddiasıyla İzmir’de gözaltına alındığı, diğer hak savunucularının ise Büyükada’da buluşup toplantıya başladıkları belirtildi.
AMAÇ: KAOS ÇIKARMAK
İddianamede hak savunucuların, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı Adalet Yürüyüşü’nü kaosa dönüştürmeye çalıştıkları ve yaşanacak karışıklığı diğer kent ile ilçelerine yaymak istediklerinin amaçlandığı iddia edildi.
15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
İddianamede, Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç hakkında “Silahlı örgüt üyeliği” suçlamasıyla, diğer hak savunucuları hakkında ise, “Silahlı örgüte yardım etme” suçlamasıyla 5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.
Haklarında dava açılan hak savunucularının isimleri şöyle: Alman vatandaşı Peter Frank Steudtner, İsveç vatandaşı Ali Ghravi, Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR