Avukat görüşü kamera ile izleniyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yeni açılmasına rağmen yoğun hak ihlalleri ile gündeme gelen Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde baskı arttı. Tutuklu Leyla Akarsu, gönderdiği mektupta, avukat görüşmelerinin kamera ile izlendiğini söyledi

OHAL ile birlikte cezaevlerinde tutsaklara dönük baskı ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Sık sık işkence ve hak ihlalleri ile gündeme gelen Elazığ T Tipi Cezaevi’nde tutulan kadın tutsaklar, işkence ve kötü muamelenin arttığına dikkat çekerek kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı. Cezaevinde tutuklu bulunan Leyla Akarsu, Gazete Şûjin’a gönderdiği mektupta cezaevindeki hak ihlallerini anlattı. Mektubunda 56 kadın tutsak olduklarını belirterek, “Geldiğimiz günden beri keyfi uygulamalara maruz kalmaktayız. Yeni bir cezaevi olmasından kaynaklı her türlü insanlık dışı uygulama yapılmaya çalışılmakta. Kadın olarak özgürlüklerimiz göz ardı edilmekte. İnsanı rencide eden ve ahlak dışı yaptırımlara maruz kalmaktayız. Gayet insani olan taleplerimiz OHAL gerekçe gösterilerek reddedilmektedir” dedi.

Ayakta sayım dayatılıyor

Koğuşların sık sık basıldığına dikkat çeken Akarsu, kadın tutsaklara ayakta sayım dayatıldığını söyledi. Akarsu, “Cezaevinde hiyerarşik bir yapının olduğu ve bu hiyerarşiye uygun davranmamız durumunda görüşmenin gerçekleştirileceği söyleniyor. Ayakta görüşmeyi kabul etmediğimiz için görüşme gerçekleştiremiyoruz ve bu nedenle sorunlarımız da çözümlenmiyor. Sosyal etkinliklerden yararlanma hakkımız var ancak spor, sinema, iç görüş gibi haklarımız OHAL bahane edilerek engellenmekte. Koğuş kapasitesi keyfi bir biçimde göz ardı edilerek, koğuşlarda kapasitenin çok üstünde tutsak kalmaktayız. Bu da beraberinde birçok sıkıntıyı getirmekte” sözlerini kullandı.

Avukat görüşü kayıt ediliyor

Cezaevinde hemen hemen her yere kamera konulduğunu söyleyen Akarsu, “Kadınların ortak yaşam alanında, banyo ve tuvaletleri görecek şekilde kamera bulunmaktadır. Neticede bizler kadınız ve özgünlüklerimiz var. Gayet yasal ve özel olan avukat görüşümüz kamera ile kayıt altına almak yetmezmiş gibi avukat görüş odasını kapısı açık bırakılıp, gardiyanlar da hemen önünde oturuyorlar ve avukat görüşünü mesai saatleri ile sınırlı tutuyorlar. 80’li yıllarda cezaevlerinde uygulanan birçok insanlık dışı uygulama, bu cezaevinde de yeniden hayata geçirilmek istenmekte” dedi.

Kelepçeli muayene dayatılıyor

Hastaneye götürülen tutsaklara da kelepçeli muyane dayatıldığını söyleyen Akarsu, “Hastaneye gidip tedavi olamadan geri dönmek zorunda kalıyoruz. OHAL bahane edilerek hepimize koğuştan çıktığımız andan itibaren kimlik taşıma zorunlu kılınmaktadır. Eğer bu uygulamayı kabul etmezsek – ki etmiyoruz- avukat görüşü, telefon, revir, mahkeme gibi haklarımızdan yararlanmayacağımız şeklinde tehdit edilmekteyiz. Yaşanan ihlallerle ilgili olarak duyarlı yaklaşılmasını umut ediyoruz” dedi.

Savcı gözetiminde darp!

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 10 Şubat akşamı D-6 koğuşunda kalan tutsaklara da 20-30 kişilik gardiyan grubu tarafından işkence yapıldığı ortaya çıktı. Ayrıca işkencenin 1 ile 3 yaşlarındaki 3 çocuğun gözü önünde uygulandığı da iddia edildi. İşkence sonrası bir kadın tutsağın kolu kırılırken, diğer 2 kadının ise işkence nedeniyle vücutlarının çeşitli yerlerinde morluklar oluştuğu belirtildi. Yaralanan tutsakların Sudan Günen, Songül Bahatır ve Yasemin isimli kadınlar olduğu öğrenildi. Yaşanan işkencenin cezaevi savcılığı bilgisi dâhilinde olduğunu söyleyen aileler, baskı ve işkencelerin devam etmesi halinde, cezaevinde ölümlere varabilecek durumların yaşanabileceğini aktardı. Aileler, Türkiye’nin farklı cezaevlerindeki eski hükümlülerin Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde toplatıldığını ve 1980 darbesinden sonra Diyarbakır Cezaevi’nde yapılan işkencelerin tutsaklar üzerinde uygulanmaya konulduğunu ifade etti.

XARPÊT

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR