Avukatlar ‘Adalet Nöbeti’nde

Post date:

Author:

Category:

Tutuklu meslektaşları için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde “Adalet Nöbeti” başlatan avukatlar, bir saatlik eylemlerinin ardından geçen hafta kendilerine saldırı emri veren görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Farklı çok sayıda hukuk örgütü, Cumhuriyet gazetesi davasında tutuklu bulunan meslektaşları Akın Atalay, Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör için başlattıkları adalet nöbetine bu hafta da devam etti. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi C Kapısı’nda bulunan Themis Heykeli önünde biraraya gelen yüzlerce avukat, bir saat adalet nöbeti tuttu. Avukatların eylemine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Mahmut Tanal da destek verdi.

Geçen hafta olduğu gibi bu hafta da adalet nöbetinin tutulduğu yerde çok sayıda çevik kuvvet polisinin konuşlandırılması dikkat çekti.

Bir saatlik adalet nöbetinin ardından avukatlar, adliye kapısında basın açıklaması yaptı. Avukatlar adına metni okuyan avukat Leyla Han Tüzel, geçen hafta avukatlara yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınadı.

Tüzel, “OHAL rejimi içinde hukuk güvenliğinin kalmadığı, en temel hukuk ilkelerinin her gün çiğnendiği, olağanüstü hukuksuz, keyfiliğin sıradanlaştığı bir dönemden geçiyoruz” diyerek, 5 aydır tutuklu bulunan 3 meslektaşının durumuna dikkat çekti.

‘HAK VE ADALET TALEBİMİZDE ISRARCI OLACAĞIZ’

Adalet talep etmelerinin hiçbir hukuka aykırı yanı olmadığını hatırlatan Tüzel, “Kendi mesleğimizi icra ettiğimiz, hak aradığımız adalet binasının içinde uğradığımız bu vahşi saldırı, hukuk ve adalet istemenin bir suç sayıldığının göstergesidir. Hak arama özgürlüğünün temsilciliği görevini üstlenen biz avukatlar, hukuksuzluğa, keyfiliğe boyun eğmeyeceğimizi, hak ve adalet talebimizi dile getirmekte ısrarlı olacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

‘HAKSIZLIĞA ‘DUR’ DEMEK İÇİN NÖBETTEYİZ’

Geçen hafta meslektaşlarına yönelik şiddet kullanan görevliler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ve meslektaşları ile ilgili başlattıkları “adalet nöbeti”ni sürdüreceklerini belirten Tüzel, şöyle devam etti: “Hiçbir saldırı adalet arayışımızı geriletemeyecektir. Adalet Sarayı’nın içinde hak arayışımızı sürdürecek, hukuka ve adalete olan güvenin tekrar sağlanabilmesi için üstümüze düşeni sonuna kadar yapacağız. Çünkü bu güvenin tesisinde avukatlar yalnızca savunmanın, hak arama özgürlüğünün değil, yargıçların, savcıların ve tüm adalet görevlilerinin de sesi olarak hukuk, bağımsız ve tarafsız yargı ve adalet istemini dile getirmek zorundadır. Adaleti ve savunmayı savunmak konusunda savunma örgütlerine önemli görevler düşmektedir. Her Perşembe günü saat 11.30-12.30 arasında sürdüreceğimiz Adalet Nöbetimize tüm savunma örgütlerini, tüm meslektaşlarımızı bekliyoruz. Adaletin tecellisi için, savunmayı savunmak için, haksızlığa, hukuksuzluğa dur demek için nöbetteyiz. Hukuk hepimiz için gereklidir. Nöbetimizi, adalet isteyen sesimizi duyun duy.” Tüzel, İstanbul Barosu’nun polislerin avukatlara saldırısı karşısında herhangi bir girişimde bulunmamasına da tepki göstererek, avukatlara dayanışma içerisinde bulunması çağrısı yaptı.

SALDIRI HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Yapılan açıklama ardından avukatlar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na, “Adalet Nöbeti”ne yönelik müdahale emrini veren ilgili savcı, görevli emniyet amiri ve kolluk görevlileri ve soruşturma esnasında tespit edilebilecek diğer şüpheliler hakkında “Görevi kötüye kullanma”, “Düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme”, “Kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi” iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR