Avukatlar beklenmeden Vedat Erkmen’e otopsi yapıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tekirdağ Cezaevi’nde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Vedat Çem Erkmen’in ailesi ve avukatları beklenmeden otopsi işlemleri yapıldı. Erkmen için cenaze aracı da verilmedi.
Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Vedat Çem Erkmen, dün bulunduğu hücrede şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Dün saat 21.00 sıralarında Erkmen ailesini arayan cezaevi idaresi, Erkmen’in bulunduğu hücrede intihar ettiğini iddia etti.
AİLE GELMEDEN OTOPSİ
Erkmen’in ailesi ile İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, Tekirdağ Cezaevi’ne gitti. Ancak Erkmen’in otopsi işlemlerinin aile ve avukatlarının gelmeden yapıldığı öğrenildi.
KİMDEN NEYİ GİZLİYORLAR!
ÖHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu üyesi avukat Gürkan İstekli, sanal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, tepkisini şöyle dile getirdi: “Kimden neyi gizliyorlar! Saatlerce cezaevi, adliye ve hastane arasında gidip gelmiş, cezaevi tüm görüşme taleplerimizi reddetmiş, saatler sonra nöbetçi savcılığa ulaşabilmiş ve cenazeyi an itibariyle teşhis edip almış bulunmaktayız.”
TEKLİ ODAYA ALINMIŞTI 
İstekli, “Birkaç gün önce ‘can güvenliği yok’ denilerek odasından alınan ve tekli odaya konan müvekkilimiz Vedat Erkmen açıkça katledilmiştir. Sözde ‘can güvenliğini’ sağlamak için odasından alınan Vedat neden ‘intihar’ etsin?” diye sordu.
SUÇ DUYURUSU TALEBİ
İstekli, Erkmen’in geçtiğimiz Cuma günü (17 Aralık) ağabeyiyle yaptığı telefon görüşmesinde, 23 Ocak Perşembe günü açık görüş olduğunu ve cezaevi idaresi hakkında suç duyurusunda bulunmalarını istediğini aktardı.
TEPKİLER ÜZERİNE TABUT VERİLDİ 
İstekli, öte yandan Erkmen için tabutun da talep ettikleri cenaze aracının da verilmediği söyledi. Cenazenin sarılması için battaniye isteyen ailenin tepkileri üzerine tabut verildi.
CENAZESİ KÜÇÜKÇEKMECE’YE GETİRİLDİ
Cenaze aracı verilmemesi nedeniyle Erkmen’in cenazesi ailesinin kendi imkanlarıyla sağladığı araçla Küçükçekmece Mezarlıklar Müdürlüğü’ne getirildi. Erkmen’in dini vecibelerinin yerine getirilmesinin ardından Esenyurt’ta bulunan Digor Dağpınar Derneği’ne götürülecek. Cenaze, daha sonra memleketi Kars’a gönderilecek.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN SON EKLEN YAZILAR