Avukatlar duruşmadan çekildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kelepçeyle getirilmeyi reddettiği duruşmadan avukatları da çekildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında mahkemede hazır bulundurulması kararı verildiği ancak kelepçe ile getirilmeyi reddettiği duruşması Ankara 35. Asliye Mahkemesi’nde görüldü. Demirtaş, tutulduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS ile katılmayı da reddetti.

Demirtaş’ın duruşmasını HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Parti Sözcüsü Osman Baydemir, HDP’li milletvekilleri, HDP Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu’nun yanı sıra 7 Haziran seçimlerinden sonra kurulan erken seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanlığı yapan Ali Haydar Konca’nın yanı sıra engellemelere rağmen salona giren çok sayıda partili de izledi.

‘O KELEPÇE 6 MİLYON SEÇMENE TAKILMAK İSTENDİ’

Duruşmaya gelen evrakların okunmasının ardından avukat beyanlarına geçildi.

Avukat Mahsuni Kahraman, “Selahattin Demirtaş sadece Selahattin Demirtaş değildir. Kendisinden çok 6 milyon seçmenin iradesini taşıyan bir siyasi liderdir. Sayın Selahattin Demirtaş’ın bileklerine takılmak istenen kelepçe, 6 milyon seçmene ve 20 milyon Kürde takılmak istenen bir kelepçedir” dedi.

‘SİYASETİN ONURUNU KORUMAK ADINA ALINAN BİR TAVIRDIR’

Kahraman, o kelepçenin Kürt halkının onuruna takılmak istenen bir kelepçe olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Basit bir uygulama değildir. Sayın Demirtaş bombacı olan birisi değildir, Meclis’teki üçüncü büyük partinin lideridir. Cumhurbaşkanı adayı olmuş bir siyasi liderdir. Ama siz Sayın Demirtaş’a kelepçe takarak, ring aracıyla getirmek isterseniz Sayın Demirtaş da siyasetin onurunu korumak adına bu tavrı sergiler. Biz Sayın Selahattin Demirtaş’ın bu tavrını alkışlıyoruz. Bu duruşmanın bir anlamının da kalmadığını düşünüyoruz. Kendisi adına atılmış bir twit nedeniyle yargılanıyor. Korsan bir tasarı ile geçici bir maddeyle böylesi yargılamalara başlamak Türk yargı sistemi, Türk siyasetinin boğulduğu son noktadır. Demirtaş’ın sanık olarak burada savunma vermesi bu dosya özelinde bir lütuftur. Ben buraya gelmiyorum da diyebilirdi. Ama kendisi siyasi rolüne yakışır şekilde gelmek istedi. Ama birileri bunu sabote ediyor. Bu merkezde konumlanmış siyasi iradedir. Bu dosya açısında teknik olarak hangi kararı verirsiniz taktir sizin. Ancak bu yargılamada bugün yapılanı kabul etmiyoruz. Bu duruşmadan çıkıyoruz” diye konuştu.

Kahraman’ın açıklamalarından sonra avukatlar ve mahkemeyi izleyenler duruşma salonunu “Demirtaş onurumuzdur” sloganıyla terk etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR