Avukatlardan Savcıya: İktidarın kılıcı olmayın

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın 31 fezlekeden tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasında savcı tutukluluk halinin devamını istedi. Demirtaş’ın avukatları, ‘İktidarın kılıcı olunmayacak kararlar vermenizi istiyoruz’ dedi

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davanın ilk duruşması Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde bulunan duruşma salonunda başladı. İlk olarak 20 kişilik bir salona alınmak isteyen duruşma, itirazlar üzerine 120 kişi salona alındı. Duruşmaya, yabancı heyetler alınmadı. Duruşmayı HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri izliyor. Yüzlerce kişi de soğuk havaya rağmen cezaevi önünde bekleyişini sürdürüyor.

Kimlik tespitleri ardından başlayan davada savcı, Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamını istedi. Ardından Demirtaş’ın avukatları savunma yapmaya başladı.

Hakim: Kısıtlama getiririm

Söz alan avukat Mahsuni Kahraman, mahkemenin SEGBİS ısrarına karşın, “Olağandışı bu yargılama usulü kabul edilemez. Yargılama tarihinde bir ilk olduğu düşüncesiyle belirtiyorum. Demirtaş, birkaç gün öncesine kadar hangi mahkemede yargılanacağını dahi bilmiyordu. Haziran ayından bu yana usulen dahi tutukluluk incelemesi yapılmamıştır” dedi.

Bu sırada Demirtaş’ın savunmasını üstlenmek adına duruşma salonunda hazır bulunan avukatlara yönelik hakim “Herkesin konuşmak istemesi durumunda avukat kısıtlaması getireceği” uyarısında bulundu. Demirtaş’ı savunmak için bin 250 avukat yetki belgesi vermişti. Salonda yüzden fazla avukat Demirtaş’ı savunuyor.

Cesur bir karar verin

Ardından söz alan Demirtaş’ın avukatı Ercan Kanar, şöyle konuştu: “Eğmeden, bükmeden gerçekleri ortaya koymalıyız. Siyasi öç alma saikiyle süreç yürütülmüştür. İnsanlık yüzlerce yıllık mücadele sonucu hukuki bağışıklıkları teminat altına almıştır. Basite almamak gerekir. Eğer bir soruşturmaya siyasi faktörler dahil olmuşsa o bir zehirdir. Hukuk devleti ilkesinin tarafsızlık ve nesnelliği ortadan kalkmıştır. Siyasi direktiflerle hesaplaşma yolu olarak yargı seçilirse meşruiyet ortadan kalkar. Yargının tavrı devletten, ideolojiden bağımsız olmalıdır. Biz siyasi hesaplaşmalardan uzak, iktidarın kılıcı olunmayacak kararlar vermenizi istiyoruz. Mahkemenizden cesur bir kararla düşme kararı verilmesini talep ediyoruz. Siyasal hesaplaşmaların coğrafyası halk platformlarıdır, ceza mahkemeleri değildir. Bu yaşananlar düşman savaş hukuku uygulamasıdır.”

Avukat Yıldız İmrek ise, “Müvekkilimizle ilgili fezlekelerin tamamı siyasal anlamdaki düşünce açıklaması, basın açıklamaları niteliğinde beyanlardır. Venedik Komisyonu 1999 yılındaki değerlendirmesinde yasama sorumsuzluğunun serbest seçim ilkesinin, halkın egemenlik hakkının korunmasın olduğunu, azınlıkta kalan milletvekillerinin korunması ve demokratik çoğunluğun desteklenmesi olarak nitelendiriyor” ifadelerini kullandı.

Duruşmaya saat 14.00’e kadar ara verildi.

HABER MERKEZİ

126

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR