Avustralya Türkiye’den DAİŞ’in yöneticisini istiyor

Post date:

Author:

Category:

Array

Avustralya’lı yetkililer Türkiye’den DAİŞ’çi Neil Prakash’ın iade edilmesini talep etti. Prakash’ın Suriye’den Türkiye’ye geçmek isterken yakalandığı belirtildi

Avustralya Yayın Kuruluşu’na (ABC) konuşan bir kaynağın Ebu Halid el Kambodi adını kullanan Prakash’ın birkaç hafta önce Türkiye’de yetkililere teslim olduğunu belirtmesi üzerine Avusturalya hükümeti harekete geçti. Avustralya hükümeti, Türkiye’de tutulduğu belirtilen DAİŞ’in üst düzey üyelerinden Neil Prakash’ın iade edilmesini talep etti. Cumartesi günü yapılan açıklamada, DAİŞ için savaşan Prakash’ın Türkiye’de gözaltına alınarak ardından tutuklandığı bilgisi verildi. Avustralya’lı çete yöneticisi Prakash’ın 2013 yılında DAİŞ’e katıldığı, örgüt için cihatçı topladığı ve Avustralya’da saldırılar planladığı belirtildi. Avusturalya Başbakanı Malcolm Turnbull’un hükümetin söz konusu haberle ilgili yorum yapamayacağını, konunun bir istihbarat meselesi olduğunu söyledi.

New York Times, ABD’nin, Irak’ın Musul kentinde düzenlediği hava saldırısında öldüğü açıklanan Avustralyalı DAİŞ çete üyesi Neil Prakash’ın hayatta olduğunu ve bir Ortadoğu ülkesinde gözaltına yakalandığı duyurdu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR