Aydın’da cemevi yapılması engelleniyor mu?

0
198

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Aydın Şube Başkanı Dr. Rıza Akdeniz, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile “Kızılcapınar’a cemevi istemiyoruz” diyen alevi kökenli CHP’li büyükşehir meclis üyesi Evrim Karakoz’a eleştirdi.

Aydın 24 Haber’in yayınladığı habere göre Aydın Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında Germencik ilçesinin Kızılcapıanr mahallesinde bulunan arazilerin büyükşehir adına tescil edilmesi maddesinin görüşmelerinin ardından Germencik Belediye’sinin Kızılcapınar Mahallesinde 7 bin 700 metrekarelik meydana cem evi yapmayı planlaması üzerine, CHP büyükşehir meclis üyesi Evrim Karakoz’un, “Kızılcapınar’a cemevi istemiyoruz” şeklindeki sözlerinden sonra tartışmaya Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Aydın Şube Başkanı Dr. Rıza Akdeniz de katıldı. Akdeniz, ‘avukatım alevi, sekreterim alevi’ diye açıklamalarda bulunan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile “Kızılcapınar’a cemevi istemiyoruz” diyen alevi kökenli CHP’li büyükşehir meclis üyesi Evrim Karakoz’a eleştirdi.

Kızılcapınar’a cem evi yapılması ilişkin konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Aydın Şube Başkanı Dr. Rıza Akdeniz, Kızılcapınar Mahallesinde bulunan 7 bin 700 metrekarelik alanla ilgili devir ile ilgili çalışmalardan çok kendileri için önemli olanın aynı köylü olan meclis üyesinin biz “Kızılcapınar’a cem evi istemiyoruz” yollu beyanı olduğunu söyledi.

CHP’li meclis üyesi Evrim Karakoz’u ‘Hı(n)zır paşalara’ benzeten Akdeniz Aydın 24 Haber’e yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi.

“Germencik Belediyesi o alana Kızılcapınar köyüne Cemevi yapmak için ayırdığını kendilerine verilmesini veya kendilerinin de oraya cemevi yapması konusunda öneride bulunmuşlar. Onlar meydana dâhil edeceklerini mevzuata uygun olmadığı konusunda fikir beyan etmişler. Ama bizim için önemli olan kendide aynı köylü olan meclis üyesinin biz “Kızılcapınar’a cem evi istemiyoruz” yollu beyanıdır.”

KENDİ ALEVİLERİNİ YARATMAK İSTİYORLAR

“Yıllardır alevilerle olan ilişkilerinin sorunlu olduğunu söylediğimiz ilgilinin defaten benim sorunum olsa avukatım alevi sekreterim alevi diye açıklamalarda bulundu” diyerek isim vermeden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu eleştiren Akdeniz, “Yıllardır gücü eline alan herkesin kendi alevisini yaratma çabası sonucu 1 camisi olan köyde 2. Cami için çalışılan yerde cemevi olmayan ve yıllardır cemevi yapmak için çalışan hemşehrilerinin adına cemevi istemiyoruz diyen birinin alevilerin hak ve taleplerini nasıl karşılayacağı cevap verilecek bir sorudur. Ayrıca yöneltilen ithamlara kapalı kapılar ardında ‘öyle şey olur mu’ diyenler nedense basına çıkıp bunu yalanlama gereği duymuyorlar” dedi.

“HI(N)ZIR PAŞALARA ALIŞKINIZ”

Evrim Karakoz’u ‘sahibinin sesi’ ve ‘Hınzır paşa’ olmakla suçlayan Akdeniz, “Geldikleri toplumun temsilcileri olduğunu iddia edenler kendi köylerinde cemevi istemiyorlarsa sahibinin sesi olmaktan da öteye gidemedikleri ortadır. Ve biz Pir Sultandan beri bu tür Hı(n)zır paşalara alışkınız” diyerek eleştiride bulundu.

Akdeniz ayrıca meclis üyesi Evrim Karakoz’un “Kızılcapınar’a cem evi istemiyoruz” şeklindeki sözleri sarfettiği meclis toplantısının video görüntülerinin paylaşılmasını istedi.

CEMEVİ YAPMAK İSTEYEN BELEDİYE BAŞKANINA ELEŞTİRİ

Ayrıca, Aydın Büyükşehir Belediye Melisinin CHP’li Germencik üyesi Hürrem Zencirci de durumu ilişkin bir açıklama yayınladı. Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın‘ın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun cemevi yapımına engel olduğu ve hizmetlerini engellediği yönündeki açıklamasına şaşırdığını kaydeden Hürrem Zencirci, “Belediye Meclisinde Büyükşehir’e devredilen köy meydanı şu anda Aydın-İzmir Otobanı üzerindeki Kızılcapınar 1 viyadüğünün yanında yer alan, Kızılcapınar köyünün eski yerleşimine ait bir meydan olup şu anda köyün bulunduğu yer ile uzaktan yakından bir alakası yoktur. Kızılcapınar köyü ile Ümmet Akın’ın ‘Cemevi yapacaktım, engel olundu’ dediği yer arasında yaklaşık 4 kilometre mesafe bulunmaktadır. Belirtilen alana cemevi yapılması mümkün olmadığı gibi Kızılcapınarlı vatandaşlarımız da buraya cemevi yapılmasını kabul etmemektedirler” dedi.

Köy merkezinde maliyeye ait santral binasının cemevi yapılmasına yönelik çalışmaların devem ettiğini kaydeden Zencirci, “Durumu yakından takip etmekte ve yardımcı olmaktayız. Madem Kızılcapınar’a ilk defa hizmet getirmeyi bu kadar istiyorsun, bu araziye cemevi planladığına göre biz araziyi sana verelim bu araziye sen cemevi yap. Tabi ki Kızılcapınarlılar kabul ederse. Ama araziye cemevi yapmayacaksan vermeyiz. Zira bu araziyi de Germencik’in diğer taşınmazları gibi satarsın” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here