AYM’den Peri Suyu Kararı: “Mülkiyet hakkı ihlal edildi”

Post date:

Author:

Category:

Dersim’deki Peri Suyu’na inşa edilen Pembelik Barajı için yapılan acele kamulaştırmalara ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan bireysel başvuruda karar açıklandı. Başvuruyu değerlendiren AYM, mülkiyet hakkının ihlal edildiği sonucuna vardı.

Hukuka aykırı olarak yapılan acele kamulaştırmalar sonucu mülklerinden mahrum kalmaları nedeniyle oluşan kayıpların giderilmesi gerektiğinin altını çizen AYM, bu kayıpların ancak Hazine adına tescil edilen taşınmazların gerçek karşılığının başvuruculara ödenmesi suretiyle giderilebileceğini kaydetti.

BAŞVURUCULARIN HER BİRİNE 5 BİN TL TAZMİNAT

Yüksek mahkeme ayrıca mülkiyet hakkına müdahale teşkil eden hukuka aykırı tescil kararlarının verildiği yargılamalar sonucunda başvurucular aleyhine hükmedilen vekalet ücretlerinin de karşılanması gerektiğini vurguladı.

Diken’in haberine göre, AYM ayrıca hukuka aykırı kamulaştırma kararı nedeniyle mülklerinden yoksun bırakılmaları nedeniyle yalnız ihlal tespitiyle giderilemeyecek olan manevi zararları karşılığında başvurucuların her birine ayrı ayrı ödenmek üzere 5 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

“BU KAOTİK SÜREÇTE BURUKTA OLSAK, MUTLUYUZ”

Peri Suyu Koruma Platformu yaptığı açıklamada, kararın aynı konudaki yüzden fazla başvurudan ilk pilot karar olduğunu belirterek, “Suyunu,topraklarını satmayan, direnenlere selam olsun. Bu kaotik süreçte burukta olsak, mutluyuz” açıklamasında bulundu.

Peri Suyu’nda Pembelik Barajı ile suyun tutulmasıyla birlikte Elazığ, Bingöl ve Dersim’e bağlı birçok köy göçe zorlanarak tarihi ve kültürüyle suların altında kalmıştı.

Bakanlar Kurulu kararıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu 2010 yılında Pembelik Barajı’nın havzasında bulunan alanlar için acele kamulaştırma kararı vermişti.

PİRHA

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR