Aynı dosyadan 2 defa tutuklandı

Post date:

Author:

Category:

Sabah saatlerinde yargılandığı davada adli kontrol şartıyla serbest bırakılan HDP Milletvekili Besime Konca, aynı gün içerisinde savcılığın itirazı üzerine Diyarbakır’da gözaltına alınarak tutuklandı. Konca, tek bir dosyadan yargılanmasına rağmen mahkeme, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarından iki defa tutuklama kararı verildi.

Dün akşam saatlerinde Ankara’da gözaltına alınarak Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma çerçevesinde Batman Adliyesi’ne getirilen HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, sabah saatlerinde ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Konca, serbest bırakıldıktan sonra Diyarbakır Adliyesinde HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel’in duruşmasını takip ederken Batman savcılığının dosyaya itirazı üzerine yeniden gözaltına alındı. Diyarbakır Adliyesinde SEGBİS yöntemiyle ifadesi alınan Konca, “Örgüt üyesi olma” ve “örgüt propagandası” yapma iddiasıyla aynı dosyadan iki defa tutuklandı.

‘YA MUSALLA TAŞI YA DA HAPİS SÖZLERİ İLE GÖTÜRÜLDÜM’

Konca mahkemede yaptığı savunmasında şunları söyledi: “Sabah verdiğim ifademi tekrar ediyorum. Mahkemenizi hukuken tanımıyorum ve vereceğiniz karar da siyasi niteliktedir. Ben halkın sevincini ve üzüntüsünü paylaşmak için her zaman yanlarında olurum. O cenaze törenine ve daha onlarca cenaze törenine de bu sebepten katıldım. 7 Haziran’dan sonra partim suçlanmak istenmektedir. Diyarbakır’a götürülürken araçta ya musalla taşı ya da hapis sözleri ile götürüldüm. Ben, beden olarak hapse girebilirim ama bildiklerimi söylemekten asla geri durmayacağım.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR