‘Ayşe Öğretmen onurla, sizler utançla anılacaksınız!’

Post date:

Author:

Category:

Sokağa çıkma yasakları döneminde bir televizyon programına katılarak “Çocuklar ölmesin” dediği için hakkında dava açılan Öğretmen Ayşe Çelik hakkında 1 yıl 3 ay hapis kararı verilmesine sanatçı Ferhat Tunç tepki gösterdi. Tunç,  ‘Oluk oluk kan akıtacağız’ tehditlerine takipsizlik kararı verenlerin, ‘Çocuklar Ölmesin’ diyenlere hapis cezası verdiğini söyledi.

İki yıl önce bir televizyon kanalında yayınlanan Beyaz Show’a telefonla bağlanıp “Çocuklar ölmesin” dediği için hakkında soruşturma başlatılan Ayşe Çelik’in dördüncü duruşması Bakırköy 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Çelik’e bir yıl üç ay hapis cezası verdi. Davada yargılanan diğer sanıklar ise beraat etti.

Sanatçı Ferhat Tunç sosyal medya hesabından, verilen karara tepki gösterdi. Tunç, Ayşe öğretmen davasının Türkiye’de barış talep etmenin karşılığının ne olduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi.

“Biz kendi kendimizi ihbar etmiştik. Barış istemek suç ifade ediyorsa biz de bu suçu işliyoruz demek adına. Yaşadıklarımızdan öğrendiğiniz bir şey var, o da bu ülkede barış isteyen herkesin iktidar nazarında ‘terörist’ görüldüğü gerçeğidir” diyen Tunç, Türkiye’nin artık diktatörlükle yönetilen bir ülke olduğunu belirtti.

Diktatörlüğün hüküm sürdüğü bir ülkede hukuk, gücün hukuku olarak varlığını gösterdiğini ifade eden Tunç, “Bir başka deyimle hukukun üstünlüğü yerine gücün üstünlüğüne dayanan bir yargı sistemi devrede artık. Görünen odur ki, tüm yetkileri tek adamda toplayan yeni anayasa değişikliğiyle birlikte bu diktatöryal sistem ete kemiğe bürünmüş olacak” dedi.

“ÇOCUKLAR ÖLMESİNE HAPİS, OLUK OLUK KAN AKITACAĞIZA TAKİPSİZLİK”

Türkiye, ‘çocuklar ölmesin, barış olsun’ taleplerini dillendirenlerin dava konusu yapıldığı ve dahası hapisle cezalandırıldığı olağan bir ülkeye dönüşeceği endişesi yaşadığını dile getiren Tunç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa ülkelerine, AP ve AKPM’ye kızanlar, bu yaşanan hukuk garabetini de görmeli ve belki de bu yüzden utanmalıdırlar. Referandum sonrası oluşacak yeni rejimde hayat, hiç birimiz için eskisi gibi olamayacağı kesin. Ülkenin geleceği adına, bu ülke halkları adına elbette endişeliyim. ‘Çocuklar ölmesin, Barış olsun’ dediği için cezalandırılan Ayşe Öğretmen’in şahsında hepimiz cezalandırıldık aslında. ‘Oluk oluk kan akıtacağız’ tehditlerine takipsizlik, ‘Çocuklar Ölmesin’ sözlerine hapis… Tarihin utancı hep üzerinizde olacak. Ayşe Öğretmen onurla, sizler utançla anılacaksınız!”

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR