Aysel Tuğluk’a 10 Yıl Hapis

Post date:

Author:

Category:

Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan siyasetçi Aysel Tuğluk, “terör örgütü yöneticisi olmak” suçlamasıyla yargılandığı davada 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi, Tuğluk’a verdiği 8 yıl hapis cezasını 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’na göre yarı oranda artırarak 12 yıla çıkardı. Mahkeme, cezadan 1/6 oranında indirim yapılmasına karar vererek Tuğluk’un 10 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti. 

Tuğluk, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı görevinde bulunduğu 29 Aralık 2016’da, HDP, DBP ve DTK’dan yedi siyasetçiyle birlikte tutuklanmıştı.

Tuğluk, 2 Ocak 2018’de Kandıra Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Toplantı ve gösteri kanununa muhalefet” suçundan yargılandığı davada 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Tuğluk: Ben sadece HDP ve DTK üyesiyim

Hakkında hazırlanan iddianamede, Eylül 2014’e kadar Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanlığı yapan Tuğluk’un medyaya verdiği demeçler ve katıldığı cenazeler delil olarak gösterilmişti.

Tuğluk, dün görülen duruşmada savunmasında “DTK illegal bir yapılanma değildir, hiçbir şekilde şiddet çağrısında da bulunmamıştır. Temel amacı, Kürt sorununun demokratik çözümü, barışı esas almaktadır ve yasal bir platformdur” dedi.

Tuğluk karardan önceki beyanında ise şunları söyledi:

“Ben ne örgüt üyesiyim ne de örgüt yöneticisiyim, siyasetçiyim. Yaptığım her çalışma legal ve barış içerikli çalışmadır. Anayasamızda ve kanunlarımızda da görülen meşru faaliyetlerdir. Ben sadece HDP ve DTK üyesiyim, başka bir yerin üyesi değilim. Şimdi burada illegal bir yapılanma üyesi olarak yargılanmam üzüntü verici.

“2007’de milletvekili adayı olduğumda Diyarbakır’da halka gittiğimizde insanların yüzde yüzü ‘Biz kendimiz için bir şey istemiyoruz, barışı getirin.’ diyorlardı. Bu sözü hep yüreğimde taşıdım ve her şeyi barış üzerine kurdum. Gücüm yettiği kadar barış için çalışacağım. Bu ülke hepimizin ülkesi, ülkeye barışı getiremediğimiz için Türk halkından da Kürt halkından da özür diliyorum. Bunda bizim de sorumluluğumuz var ama şuna çok inanıyorum ki bu coğrafyada yaşayan halkların aslında birbirleriyle sorunu yok. Ne olursa olsun ölümler olmamalı, ölümleri durdurmanın yolunu hep beraber aramamız gerekiyor. Barışı yeniden kurma çabası içinde olmalıyız.”

Aysel Tuğluk hakkında

1965’te Elazığ’da doğdu. Tuğluk, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı.

Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. İnsan Hakları Derneği Üyesi ve Yurtsever Kadınlar Derneği kurucusu oldu.

Demokratik Toplum Partisi’nde (DTP) kurucu üyelik ve eş başkanlık yaptı. 23. dönemde (22.07.2007-31.12.2009) Diyarbakır milletvekili seçildi. 2011-2015 yıllarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van milletvekili oldu. (ÇT)

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR