Azeri-Ermeni hattında kanlı çatışma

  0
  149

  Dağlık Karabağ nedeniyle sık sık karşı karşıya gelen Azerbaycan-Ermenistan güçleri, bir kez daha çatıştı. Alınan bilgiye göre 3 Ermeni askeri hayatını kaybetti.

  Virtualaz.org haber sitesine göre, Ermenistan’ın Tavuş Eyaleti’nin Valisi Ovik Abovyan, 29 Aralık sabah saatlerinde kritik hatta baş gösteren çatışmalar sırasında iki askerin ve bir subayın yaşamını yitirdiğini kaydetti. Ermenistan Savunma Bakanlığı son çatışmalara dair yayına hazırlanırken henüz yorum gelmedi.

  2 Nisan 2016’da Azerbaycan-Ermenistan hattında ateşkes bozuldu ve çatışmalar başgösterdi. İki taraf da ağır kayıplar verdi. Bu Karabağ Savaşı’nın bittiği 1994 yılından beri en şiddetli çatışma olmuştu. Rusya’nın araya girmesiyle birkaç gün süren çatışmalar durdu. Rusya, iki taraf arasındaki gerilimden silah satışlarını artırarak yararlanıyor. Gerilim arttıkça Vladimir Putin yönetimi ve bölgeye silah satan ülkeler, silah satışlarından büyük paralar kazanıyor. İran ve Türkiye de, bölgedeki gerilimi iç politika ve ekonomik araç haline getirerek ciddi kazanç sağlıyor.

  KARABAĞ

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here