B52’lere nükleer füze yüklediler

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD, Kuzey Kore ile ilişkilerde tırmanan gerginliğin ardından Soğuk Savaş’tan bu yana ilk kez B-52 bombardıman uçaklarına nükleer füze yerleştirdi. ABD Hava Kuvvetleri Generali David Goldfein askeri bir yayına verdiği röportajda, “Dünya artık tehlikeli bir yer ve bugün nükleer silahlardan açık açık bahseden insanlar var” dedi. Goldfein “Kıyamet Uçağı” olarak da bilinen dört E-4B Nightwatch uçağından en az birinin her zaman 24 saat hazır beklediğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump da Pazar günü Kuzey Kore’yle ilişkin yaptığı konuşmada hükümetin herşey için hazırlıklı olduğunu söylemiş, “Ne kadar hazırlıklı olduğumuza inanamazsınız” demişti.
Bu arada Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Kuzey Kore’den Batı ülkelerinin parlamentolarına hitaben yazılmış açık bir mektup aldıklarını duyurdu. Kuzey Kore, bazı Batı ülkelerine gönderdiği açık mektupta “çirkin ve pervasız” dediği Trump yönetimine karşı “keskin bir uyanıklık” içerisinde olunması çağrısı yaptı.
Farklı ülkelerin parlamentolarına hitaben yazılan mektupta, “Trump eğer bir nükleer güç olan Kuzey Kore’ye nükleer savaş tehdidiyle diz çöktüreceğini düşünüyorsa bu büyük bir yanlış hesaplama ve cehalet ilanı olacak” ifadeleri yer aldı.

WASHINGTON

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR