Bab’ta karar anı geldi geçiyor

Post date:

Author:

Category:

Array

Suriye rejimi, Bab’ın güneyinde iki yeri alarak kentin kuşatmasını tamamladı. Böylece Suriye rejimi, TSK, ÖSO ve DAİŞ kafa kafaya geldi. Cenevre-4 öncesi Türkiye için karar anı kapıya çattı. Aylar önce ‘Bab, bitti bitiyor’ diyen Erdoğan’ın hesabı tutmayınca, ‘Daha güneye inmemek lazım’ demişti

Bab’a ilerleyen Suriye rejim güçleri ve beraberindeki milis güçlerin DAİŞ çetelerinin Bab’a giden son ikmal yolunu kestiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Bab’ın güneydoğusunda bulunan Ayaşhiya Kasabası, dün rejim güçlerinin eline geçti. Ayaşhiya Kasabası ve bölgede bulunan stratejik öncemdeki bir tepenin kontrol edilmesiyle DAİŞ’in Bab’a giden son ikmal hattı da ateş menziline girdi ve yol kesildi.

Rejim kuşattı

Silahlı gruplara yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), DAİŞ’in Bab’ta tamamen kuşatıldığını bildirdi. SOHR da, Bab ve çevresindeki kasabaların Rakka’yla olan tek bağlantı yolunu ateş menziline girdiğini açıkladı. Bab’a bağlı Qebasîn Kasabası, DAİŞ’in elinde bulunurken, Bizaa Kasabası’nda ise son günlerin en yoğun çatışmaları yaşandı.

Türkiye’ye bağlı silahlı gruplar, 5 Şubat günü Bizaa Kasabası’nı tamamen ele geçirdiklerini iddia etmişlerdi. Ancak gece saatlerinde DAİŞ çeteleri, Türkiye destekli gruplara karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. Saldırıda silahlı gruplardan onlarca kişinin öldüğü, onlarcasının da yaralandığı bildirildi. Ayrıca kasabanın büyük bölümü tekrar DAİŞ’in eline geçti.

4_tank_2Bizaa’da ağır darbe

Yaşanan çatışmalarda silahlı gruplara ait bir tank ile çok sayıda askeri araç imha edildi. İmha edilen araçlar ile tankların görüntüleri ise sosyal medya üzerinden yayımlandı. DAİŞ’in sitesi Amaq ise tankın güdümlü füzeyle vurulma anına ait görüntüleri yayımladı. Amaq sitesi TSK’ye ait savaş uçaklarının “yanlışlıkla” kendisine bağlı grupları vurduğunu da servis etti.

Prestiji zedelemeden…

Son gelişme ile birlikte Bab’ı doğu, batı ve kuzeyden sarmalayan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile beraberindeki gruplar için karar anı kapıya çattı. Buna göre rejim güçleri, TSK ve ona bağlı silahlı gruplar ile DAİŞ çeteleri, Bab’ta kafa kafaya gelme durumu yaşıyor. Bundan sonra ne olacağı konusunda ise her ihtimalin masada olduğu yorumları yapılıyor. Ancak Türkiye’nin “prestiji zedelemeden” Bab’tan çıkmaya çalıştığı yorumları basına yansımıştı.

Silahlı grupları kaydırmışlardı

TSK, geçtiğimiz günlerde Cerablûs, Ezaz ve El Raî’ye kendisine bağlı polis güçlerini yerleştirdikten sonra buralardaki silahlı grupları Bab bölgesine kaydırmıştı. TSK unsurları ise önceki günlere göre daha geride durmaya başlamışlardı. Türkiye’nin Halep’te yüzüstü bırakarak sattığı grupların son artıklarının da Bab’ta harcanacağı yorumları yapılmıştı. Buna rağmen Bab’ta ciddi bir ilerleme kaydedilememişti.

Erdoğan ‘bitti bitiyor’ demişti

Daha önce Bab için “bitti bitiyor” deyip Minbic ve Rakka’yı alacaklarını iddia eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TSK’nin Bab duvarına çarpması üzerine Afrika gezisi dönüşü, “Bab’ta daha güneye inmemek lazım” demişti. Son gelişmelerle birlikte Cenevre-4 öncesi Suriye rejiminin eli daha güçlenmiş oldu.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR