Bağdat’la Ankara arasında ‘Musul’ atışması sürüyor

Türkiye ve Irak arasındaki kriz karşılıklı açıklamalarla sürüyor. Irak Başbakanı Haydar İbadi Türkiye’nin Başika’daki varlığına ‘sıcak bakmıyoruz’ açıklaması yaparak “Türk askeri kendini Irak topraklarında piknikte sanmasın. Irak’ta piknik yok IŞİD ile savaş var” ifadesini kullandı. Başbakan Binali Yıldırım ise, “Önce siz ülkenizin içerisinde yaşayan bütün vatandaşlarınıza sahip çıkın, devlet olmayı bilin, ondan sonra Türkiye’ye laf edin.” yanıtı verdi.

IRAK’IN EGEMENLİĞİNE MÜDAHALE

Irak Başbakanı Haydar İbadi Türkiye’yi Musul’da istemediklerini tekrarladı. Haydar İbadi, Kerbela’daki İmam Hüseyin’in makamını ziyaret ettiği sırada Başika’daki Türkiye askerleriyle ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Irak Başbakanı İbadi, “Türk askerinin Musul’da bulunmasına sıcak bakmıyoruz ve istemiyoruz. İmam Hüseyin’in makamından açıklıyorum. Türk hükümeti, askerini Irak toprakları içinde savaşa sürüklemesin. Türk askerinin bulunması, Irak’ın egemenliğine müdahaledir ve daha önce de dediğim gibi Türk askeri kendini Irak topraklarında piknikte sanmasın. Irak’ta piknik yok IŞİD ile savaş var, biz Musul’u IŞİD’den geri aldığımızdan sonra onları misafir olarak davet edeceğiz ama şimdilik Türk askerine Irak’ta yer yok. Çünkü biz IŞİD ile savaşla meşgulüz ve Türk askerinin burada bulunması bize engel oluyor, Musul’un kurtarılması operasyonunun içinde Türk askeri yoktur ve katılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

YILDIRIM: ÖNCE DEVLET OLMAYI BİLİN

Başbakan Binali Yıldırım Irak hükümetine “Önce siz ülkenizin içerisinde yaşayan bütün vatandaşlarınıza sahip çıkın, devlet olmayı bilin, ondan sonra Türkiye’ye laf edin” dedi.

Başbakan Yıldırım, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Törenine katıldı. Başbakan Yıldırım konuşmasında “Son yıllarda güneyimizde yaşanan istikrarsız durum, en fazla Türkiye’yi etkilemektedir. Bölgeyle fiziki bağı olmayan birçok ülke orada çalışmalar yaparken, bu ülkedeki hükümetlerin sesi çıkmıyor, bu istikrarsızlığın en büyük bedelini ödeyen Türkiye’nin meseleye sahip çıkmasından rahatsız olduklarını görüyoruz. Bunu söyleyecek olanların önce ülkesine sahip çıkması lazım. Önce siz ülkenizin içerisinde yaşayan bütün vatandaşlarınıza sahip çıkın, devlet olmayı bilin, ondan sonra Türkiye’ye laf edin. İradenizi ortaya koyun. Bir takım unsurları orada barındırmaya devam ederseniz, Türkiye elbette hudutlarını korumak, vatandaşlarının can güvenliğini korumak için her türlü tedbiri alır” ifadesini kullandı.

‘TÜRK ASKERİNİ GETİRENLER YARGILANMALI’

TSK’nin Başika’daki varlığına Irak Parlamentosundan tepki geldi. Türk askerinin bölgedeki varlığını RojNews’a değerlendiren Irak Parlamentosu Kanun Devleti Grubu Dr. Adnan Esedi, “Bu güçlerin Irak topraklarına girmesi için yardımcı olanlar ya da bu güçlerin gelişi karşısında sessiz kalanlar yasalar çerçevesinde yargılanmalıdır” dedi.

Söz konusu kişi ve kesimlerin yargı önüne çıkarılarak “ihanet suçu” ile yargılanması gerektiğinin ifade eden Adnan Esedi, şöyle dedi: “Türk askerlerinin Musul operasyonuna katılmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecektir. Güçlerini bir an önce geri çekmeli ve özür dilemelidirler.”

Fırat Haber Ajansına (ANF) konuşan KDP’nin Irak Parlamenteri Şaxewan Abdullah, Türkiye’nin Tel Afer’i Türkmenlerin denetiminde il yapmak amacıyla Musul operasyonuna katılmak istediğine işaret ederek, Sünni Arapların da Şii milislerin Musul operasyonuna katılmasını engellemek için Irak hükümetine karışı Türk devleti kozunu kullandığını belirtti.

Musul operasyonuna katılacak güçlerin Bağdat hükümeti tarafından onaylanması gerektiğine dikkat çeken KDP’nin Irak Parlamenteri Şaxewan Abdullah, şöyle konuştu: “Eğer Irak hükümeti izin vermezse Türk devletinin Musul operasyonuna katılması mümkün değildir, buna hakkı da yoktur. Sadece Türk devlet güçleri değil, Irak içindeki güçlerden de kimin katılacağına Irak hükümeti karar verme hakkına sahiptir. Bu ay yapılacak Musul operasyonuna sonuçta Irak içindeki bazı güçler de katılmayacaklardır.”
Abdullah, Türk devletinin operasyona ısrarla katılmak istemesini de “Tel Afer’i Türkmenlerin denetimindeki bir il statüsüne getirmek” olarak değerlendirdi.

INDEPENDENT: TÜRKİYE İSTENMİYOR

İngiltere merkezli Independent’ın Diploması Muhabiri Kim Sengupta, ABD’nin de Irak’ın da Musul’un IŞİD’den kurtarılmasında Türkiye’nin rol oynamasını istemediğini yazdı.
BBC Türkçe’nin aktardığına göre Sengupta, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Rus uçağının vurulması nedeniyle özür dilemesiyle Ankara ile Moskova arasında buzların çözüldüğünü hatırlatarak şu yorumu yaptı: Türkiye işte böyle bir ortamda Suriye’ye zırhlılarını, hava gücünü ve askerlerini yolladı. Erdoğan’ın açıkladığı amaç IŞİD ve YPG güçlerini Türkiye’nin sınırlarından uzaklaştırmaktı. Amerikalılar Kürtleri IŞİD’e karşı en etkili müttefikler olarak görüyor ama Türk Ordusu Washington’ın Kürtlerin hedef alınmaması uyarılarına kulak asmadı. Erdoğan, Kürtlerin almak istediği stratejik bir yer olan Cerablus’u Türk güçleri aldığında vakit geçirmeden Putin’i aradı. Amerikan ve Irak güçleri dokuz gün içinde Musul’u IŞİD’den alma operasyonunun ilk aşamasına başlamaya hazırlanıyor. Erdoğan Türk güçlerinin de ‘Musul’u kurtarma operasyonunda bir rol oynayacağını’ söyledi ve ‘Kimse bunu yapmamızı önleyemez’ dedi. Ama ne Irak ne de ABD Musul’a Türk katılımını istemiyor.”
Muhabir Kim Sengupta, bu noktada Putin’in, Erdoğan’a yardımcı olabilmesinin de pek mümkün olmadığını savundu.
(HABER MERKEZİ)

EN SON EKLENENLER