Bağımsızlığa ‘diyalog’ ertelemesi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Katalonya referandumu Avrupa ve İspanyol devletlerinin ikiyüzlülüğünü gösterirken, kapitalizmin demokrasi ile uzlaşmaz çelişkisini de ortaya koydu. Katalonya Özerk Yönetimi, diyalog için bağımsızlık ilanını ertelerken; İspanya, özerkliğe de saldırıyor
vrupa’da krize dönüşen İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’nin yaptığı bağımsızlık referandumu, Avrupa demokrasisinin sınırlarını gösterirken, “demokratik” görünümlü kapitalist devletlerin, bir anda faşizme kaydığını da gösterdi. Katalanların yüzde 91 oranında ‘evet’ dediği bağımsızlık referandumu ardından toplanan özerk mecliste konuşan Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, bölge parlamentosuna diyalog amacıyla, bağımsızlık ilanının ertelenmesi önerisinde bulundu.

‘Bir Avrupa meselesi’

1 Ekim’de yapılan ve baskılara rağmen, Katalanların yüzde 91 oranında ‘evet’ dediği bağımsızlık referandumu ardından, Puigdemont’un dün bağımsızlık ilan etmesi bekleniyordu. Tüm dünyanın merakla beklediği konuşmayı yapan Puigdemont, İspanya ile diyalog sürecinin kurulabilmesi için, parlamentoya ilanın ertelenmesi önerisinde bulundu. Katalonya’nın bağımsız olacağını yineleyen Puigdemont, “Katalonya, bağımsız devlet olma, dinlenme ve saygı duyulma hakkını elde etti. 1 Ekim’in öncesi ve sonrası var. Katalonya, cumhuriyet modelinde bağımsız bir devlet olacak” dedi. “Katalonya, bir Avrupa meselesidir. Benim konuşmamdan ne tehdit ne şantaj ne de hakaret beklemeyin” diyen Puigdemont, İspanyol devlet yetkililerinin, Katalan halkını aşağılamasına da tepki gösterdi. İspanyollara, “Bizleri buraya nelerin getirdiğini kabul etme konusunda çaba sarfetmenizi istiyorum” diyen Puigdemont, “Bizler suçlu değiliz, çılgın değiliz, darbeci değiliz. Bizler, oy kullanmak isteyen normal insanlarız” dedi.

Rajoy’dan ‘ilan ettiniz mi’ sorusu

İspanya hükümeti ise, Puigdemont’un “askıya alınan bağımsızlık ilanı” açıklamasına karşı, yeni önlemler alacağını açıkladı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, “Kabine, Katalan hükümetinden bağımsızlık ilan edip etmediğini doğrulamasını talep edecek. Önümüzdeki birkaç gün içinde, Katalonya Başkanı’nın yanıtı gelecekteki olayları belirleyecek” dedi. Bazı uzmanlar ise, Rajoy’un Anayasa’nın 155’inci maddesini yürürlüğe sokmasından endişeli. Bu madde, anayasal sorumluluklarını yerine getirmeyen özerk bir bölgenin, hükümet tarafından kontrol altına alınabileceğini söylüyor. Bu kararın krizi tırmandıracağı belirtiliyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR