Bahçeli’yi eleştiren Alevi Dedesine işten atma tehdidi

Post date:

Author:

Category:

OHAL ile birlikte ve son dönemde hızla artan sosyal paylaşımlar gerekçe gösterilerek gözaltı, tutuklama, ihraç ve işten atılmalar gündemdeki yerine korumaya devam ediyor.

İfade özgürlüğünün bu denli baskı altına alındığı bu dönemdeki son olay ise İzmir’in Aliağa ilçesinde yaşandı. İzmir Aliağa Cemevi Dedesi Baba Mansur Ocağından Pir Gökmen Savak çalıştığı İzmir Aliağa Belediyesi’nden sosyal medya üzerinden MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi eleştirdiği için keyfi olarak işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya.

CHP döneminde açılan sekreter ve dedelik ile ilgili iki kadrodan dedelik hizmetleri bölümünde taşeron işçi olarak çalışmaya başlayan Pir Gökmen Savak MHP döneminde de işe devam ettiklerini ve zor zamanlar yaşadıklarını söyledi. MHP’li Belediye’nin keyfi şekilde kendisini işten attığını dile getiren Savak, “Mevcut belediye başkanının bize karşı çok fevri  çıkışları var. Söylemlerimizi beğenmiyor. Kendi işçisi olarak da gördüğü için bize telefonla tebliğ edildi belediye muhasebesinden, ‘belediyedeki işinizden çıkarıldınız’ diye. Gerekçe olarak da, ‘Devlet Bahçeli ile ilgili sosyal medyadaki paylaşımım’ gösterildi” dedi.

“HAKARET ETMEDİM”

Pir Gökmen Savak sosyal medya hesabı üzerinden yazdıklarının hiçbir şekilde hakaret içerikli olmadığını söyledi. Savak şu ifadeleri kullandı. “Sayın Devlet Bahçeli’ye hakaret içerikli paylaşım yayınladığıma dair söylentiler kesinlikle yalan ve sansasyonel bir eylemdir. Yaptığım paylaşım gayet uygar ve etiktir. Şu anda benim sayfamda da hala mevcuttur. Dileyen kişiler bakabilirler. İnsanların kalbine giremeyen zavallılar bu seferde yaptıkları haksızlıkları meşrulaştırma yoluna gidiyorlar.”

Daha çıkışının verilmeyip hakkında hukuki bir soruşturma yürütülmediğini de söyleyen Savak, “Geri adım atılma söz konusu. Fakat bu oyalama politikası ise eğer tüm hukuki yollara başvuracağız” dedi.

“MÜCADELE EDEN DEDELER AYRIMCILIĞA UĞRUYOR”

Yaşanan hukuksuzluk ve son dönemde halka yönelik baskı ve sindirme politikalarını kınayan Savak, ardından da Alevi dedelerinin düştüğü durumu şu sözlerle anlattı:

“İçimiz o kadar acıyor ki. Artık düşünemiyoruz, konuşamıyoruz. Ekonomik ve hukuksal anlamda artık hukukun H’si kalmadı. Halkı terbiye etmeye,  kısıtlamaya çalışıyorlar. Alevi toplumunun ekonomik sıkıntıları ve dedelerin düştüğü durum çok acı. Bu tür insanlara peşkeş çeken, umreye giden dedeler bolluk içinde yaşarken, akıntıya karşı duran bir şekilde mücadele eden ekonomik anlamda cemevleri veya dergahlardan uzaklaştırılmaya çalışılan Alevi dedesi olarak ben de bu şekilde bir tehdit ile karşı karşıyayım.”

AKD BAŞKANI DOĞAN: KEYFİ BİR UYGULAMADIR

Gökmen Savak’ın da üyesi olduğu Alevi Kültür Derneklerinin Genel Başkanı Doğan Demir PİRHA’ya verdiği görüşte konuya ilişkin şunları söyledi:

“Tabii eleştirmek başka hakaret etmek başka. Paylaşımını daha görmedim. Belediye Başkanını aradım fakat ulaşamadım. MHP Genel Başkan Yardımcısını arayıp durumu bildirdim. Varsa böyle bir sıkıntının giderilmesi konusunda haber bekliyorum. Bizim kültürümüzde kimseye hakaret etmek yoktur. Sonuçta eleştirebilir ama hakaret etmek doğru değildir. Zaten hakaret içeren bir şey yoksa keyfi bir uygulamadır. Son zamanlarda Türkiye’de bu tür nedenlerden dolayı çok sayıda insan işten atılıp, açığa alınıyor. Tam bir kaos ortamı doğmaya başladı. Oradaki dedemizin de sosyal paylaşımdan dolayı eğer sadece eleştirdiği için işten çıkarılıyorsa bu biraz düşündürücü. Belediye Başkanı ile mutlaka bunu görüşeceğim. İşin doğrusu neyse onu yapacaklar. Amaç bir siyasi parti ile Alevileri karşı karşıya getirmek değil. Burada arkadaşımız eksik, bir hata yaptıysa bile bu işten atılma gerekçesi olmamalı. İnsanların ekmeği ile oynamak çok doğru değil. Burada da dedemizin de kendine çok dikkat etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sonuçta Alevi dedesinin kendisini bu konuda masaya yatırması, varsa bir eksiğimiz onu da bizim gidermemiz gerekiyor.”

PİRHA – Sevim KAHRAMAN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR