Bakan Fakıbaba ucuz et satışının ne kadar süreceğini ve neden BİM ile A-101’in seçildiğini açıkladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba et ihracatını 6 tondan 10 tona çıkarılabileceğini söyledi.

Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, ” İllerde şubesi olanları özellikle seçtik. 6 tondan 10 tona çıkabiliriz. Benim dar gelirli vatandaşlarımın lütfen et yemesini kolaylaştırın.. Bana verilen ilk direktif budur. Bu konuda, her gün ben takip ediyorum. Mümkün olduğu kadar, bizim amacımız dar gelirlilere gitmek. Sabah saat 11.00’de tükendi, bu yeniden gelecek demektir. 80 milyona et vereceğiz diye bir iddia ile çıkmadık zaten. Biz elimizden geleni yapıyoruz zaten. Desteklerimiz var, dışardan buzağı ithalatımız var. Üreticilerimize destekler var. İnşallah göreceksiniz, kısa zamanda özellikle küçük aile işletmelerini devreye sokacağız.” diye konuştu.

Bakan Fakıbaba konuyla ilgili olarak konuştu. İşte o konuşmanın satır başları…

 “Benim dar gelirli vatandaşlarımın lütfen et yemesini kolaylaştırın.. Bana verilen ilk direktif budur. Bu konuda, her gün ben takip ediyorum. Mümkün olduğu kadar, bizim amacımız dar gelirlilere gitmek.”

 “Sabah saat 11’de tükendi, bu yeniden gelecek demektir. 80 milyona et vereceğiz diye bir iddia ile çıkmadık zaten.”

 “Biz elimizden geleni yapıyoruz zaten. Desteklerimiz var, dışardan buzağı ithalatımız var. Üreticilerimize destekler var. İnşallah göreceksiniz, kısa zamanda özellikle küçük aile işletmelerini devreye sokacağız.”

“Benim dar gelirli vatandaşlarımın lütfen et yemesini kolaylaştırın..”

 “Cumhurbaşkanımızın direktifidir. Bana verilen ilk direktif budur. Mümkün olduğu kadar, bizim amacımız dar gelirlilere gitmek.”

 “Küçük aile işletmeleri… Özellikle kadını sigortalı yapabilecek bir sistem, kadının bakabileceği beş tane büyükbaş hayvan, 30 tane küçükbaş hayvan vereceğiz. Onu sigorta yapacağız, gerekirse ahır yapacağız. Bu konuyla ilgili da çalışmalarımız var.”

 “Bunu daha önce belirlenmiş olan cazibe merkezi illeri içerisinde düşünüyorum. Bunları inşallah 2018’de, şu anda arkadaşlar çalışmalar yapıyorlar. 23 ilde özellikle, işsizlik oranlarının çok fazla olduğu, özellikle kadın kardeşlerimizin ekonomik özgürlüğünü kazanmaları adına bu projelerle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor.”

TÜM İLELRDE ŞUBESİ OLMASI GEREKİYORDU

Fakıbaba, ihalenin sadece BİM ve A-101’e verilmesinin nedenini ise “İhale şartnamesine sadece onlar uyuyordu. 81 ilde şubesi olma şartı vardı” diyerek açıkladı.

Kasaplar Federasyonu Bakan Fakıbaba’ya çıkıyor

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ beraberinde federasyon yönetim kurulu üyleleri ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı ziyaret edeceklerini açıkladı.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, yarın saat 19.00’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahet Eşref Fakıbaba ile görüşeceklerini söyledi. Yalçındağ, “Görüşmede et konusunda yaşanan sıkıntının nelerden kaynaklandığı ve çözüm önerilerimizi ve kasap esnafının sıkıntılarını dile getireceğiz” dedi.

 Geçtiğimiz günlerde başlatılan uygulama kapsamında iki büyük market zincirinde kıymanın kilogram fiyatı 29 TL’den, kuşbaşı da 31 TL’den satılmaya başlanmıştı. İki zincir markete ayda 6 bin ton karkas et satılacağı duyurulmuştu.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR