Bakan Soylu ‘Fetullah Gülen’le görüştünüz mü?’ sorusunu yanıtsız bıraktı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TBMM Genel Kurulu’nda CHP’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında verdiği gensoru dün 2018 yılı bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının ardından geç saatlerde gerçekleşti. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Ana muhalefet partisinin liderine ‘Sen bittin’ tehdidi savuran bir İçişleri Bakanı, hukuk devletinin bakanı değildir, olsa olsa tetikçidir” diye tepki gösterdi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise partisi adına yaptığı konuşmada Türkiye’nin içinde bulunduğu atmosfer ve zaman bakımından gensoruyu yerinde görmedikleri için ret oyu kullanacaklarını ifade etti. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen de yaptığı konuşmada Türkiye’de 31 milyon vatandaşın seçmediği belediye başkanları tarafından yönetildiğine dikkat çekti. AKP’li Hamza Dağ’ın konuşması sırasında CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ile AKP Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, oturdukları sıralardan birbirlerine laf atarak tartışmaya başladı. Birbirlerinin üzerine yürüyen Yarkadaş ve Erdinç’i, araya giren vekiller engelledi.

Aranın ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Soylu, 12 Eylül 2010 referandumu performansı yüzünden partiden ihraç edildi. FETÖ’den ilk ihraç Sayın Soylu’dur, tarihi de 2012’dir” diye konuştu. Özel, Bakan Soylu’nun FETÖ lideri Fetullah Gülen’le görüşüp görüşmediğini de sorarak, “4 Şubat 2012’de Gülen ile bir görüşme gerçekleştirdin mi? Yanında Vedat Demir var mıydı?” sorularını yöneltti. Özel’in sorularına karşı Bakan Soylu sürekli olarak “Yalan söylüyorsun” karşılığını verdi. Bakan Soylu da yaptığı konuşmada, kimseyi tehdit etmediğini söyledi. Soylu, “Sen bittin artık” ifadesinin siyaseten bir terim olduğunu belirterek, “Ertuğrul Özkök’ün kayığına binmeyin, Doğan Holding’in kayığına binmeyin, başkasının kayığına binmeyin” diye konuştu. Tekrar söz alan CHP’li Özel, Soylu’nun yönelttikleri sorulara yanıt vermediğini belirterek, “Sayın Bakan tarih önünde mahcup olacaktır” diye konuştu. Konuşmaların ardından Soylu hakkındaki gensorunun gündeme alınmasına ilişkin önerge AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR