Bakan Soylu’nun sözlerine Alevi Dedesi’nden tepki

İçişleri Bakanı Süleymen Soylu, dün Alevilerin Menderes ve Erdoğan dönemlerinde siyasi olarak rahat ettiklerini savundu ve bunun istismar edilmeye çalışıldığını öne sürdü.

Soylu’nun bu sözlerine tepki gösteren Hüseyin Gazi Metin Dede, “Aleviler Emeviler’den bugüne kadar hiçbir hükümet zamanında rahat etmemişlerdir” dedi. Metin “Alevilerin neresi rahat etmiş Cem evlerimiz mi yasal, biz mi yasalız.  Halen kırmızı çizgide bekliyoruz, kimseyi vurmadık, sazın teline vurduk, dizimize vurduk, ayrı bayrak istemedik, ayrı toprak istemedik” dedi.

Hüseyin Gazi Metin Dede, “Hükümetin bugüne gelmesinde en büyük payı olanlardan biri Adnan Menderes’tir. Çünkü Menderes “Siz isterseniz halifeliği getirebilirsiniz” diyen bir adamdı”ifadesini kullandı.

“1946’dan Köy Enstitüleri kapatıldıktan sonra CHP dahil din okullarına, imam hatip okullarına önem verdiler” diyen Metin “Önüne gelenle imam hatip yarışına girdiler. O günden bugüne adım adım ilerlediler” diye konuştu.

 

“DEMOKRASİ OTURSAYDI CEMEVLERİNE GEREK KALMAZDI”

“Cumhuriyet diyanet diye bir kurum çıkardı, din mezhep olarak halifeliği seçti. O gün de Alevilere hiçbirşey verilmedi” diyen Hüseyin Gazi Metin Dede, “Türkiye’de Laiklik, çağdaşlık ve demokrasi tam otursaydı cemevlerine bile gerek kalmazdı. Çünkü biz eşitlik, çağdaşlık, tüm insanların mutlu olmasını, özgürce yaşamasını istiyorduk” diye konuştu.
Son olarak Metin, “Cumhuriyete ve laikliğe güvendik fakat o da rayına oturmadı” dedi.

Semra ACAR

 

EN SON EKLENENLER