Bakanlık tutukluların milyonlarca lirasını ranta dönüştürdü…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tutukluların emanet para hesapları üzerinden milyonlarca TL faiz geliri elde eden Adalet Bakanlığı, kazancına dair verileri açıklamaktan kaçındı

Adalet Bakanlığı’nca 2005 yılında çıkarılan yönetmelikle cezaevlerinde buluna tutukluların emanet para hesabından milyonlarca TL faiz geliri elde ediyor. Bakanlık, elde edilen faizin net gelirine dair ellerinde bir verinin olmadığını açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Haziran ayında Bilgi Edinme Kanunu kapsamında cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin adli emanette bulunan para miktarı, bu paraların hangi bankalara yatırıldığı ve faiz gelirlerinin miktarını öğrenmek için Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne başvurdu.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) geçtiği haber göre; İlgezdi’nin bilgi edinme başvurusuna ilişkin yanıtlar dün görevden alınan Adalet Bakanı Müsteşarı Kenan İpek’in imzasıyla geldi. İlgezdi’ye verilen yanıttaki ayrıntılarla adli emanette yüz milyonlarca TL değerinde 26 farklı para biriminden paranın bulunduğunu ortaya çıkarken, bu paralarının faiz gelirlerinin ise bilinmediği öne sürüldü.

Uçan kuşu bile tespit ediyor ama…

Yanıtta, tutuklu ve hükümlülerin adli emanete alınan paralarının cezaevlerine göre ayrı ayrı tespit edilemediğini savunan İpek, cezaevlerinde toplam 86 milyon 251 bin TL’nin, bir milyon 167 bin TL değerindeki 319 bin Amerikan Doları’nın ve 718 bin TL değerindeki 167 bin Euro’nun açılan emanet hesaplarda bulunduğu bilgisini verdi. Yanıtta, TL dışında emanette bulunan en yüksek para biriminin İran Riyal’i olduğunu da açıkladı. Bakanlığın paylaştığı verilere göre; 37 milyon 852 bin İran Riyal’i adli emanette bulunurken, 1 milyon 54 bin Irak Dinar’ı ve 462 bin Suriye Pound’u da cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülere ait hesaplarda buluyor.

Faiz paraların nereye gittiğini bilmiyormuş!

İlgezdi, başvurusunda tutuklu ve hükümlülerin hesaplarında bulunan milyonlarca TL değerindeki paranın faiz gelirinin miktarı ve nerede kullanıldığı sorusunu da yöneltti. Ancak, verilen yanıtta bu soru yanıtsız bırakıldı. Adli emanette tutulan paraların işletilmek üzere bankalara vadeli olarak yatırıldığı ifade edilirken, faiz için kamu bankalarının tercih edildiği de kaydedildi. Ancak her ceza infaz kurumunun emanet para hesabını açtıracağı bankayı kendisinin belirlediğini ve bu nedenle bankalara ve faiz gelirine ilişkin bilgilerin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nde bulunmadığı iddia edildi. İpek’in bu yanıtı, yüz milyonlarca TL değeri bulunan emanet paraların faiz gelirlerinin kullanımına dair bakanlığın bihaber olduğu ortaya çıkarken, bu haksız gelirin nerelerde kullanıldığını da tartışmaya açtı.

Yanıta göre emanetteki paralar ve miktarları şöyle:

86 milyon 251 bin TL, 37 milyon 852 bin İran Riyal’i, bir milyon 54 bin Irak Dinar’ı, 462 bin 98 Suriye Pound’u, 438 bin 509 Lev, 319 bin 935 ABD Dolar’ı, 224 bin 174 Türkmenistan Manat’ı, 167 bin Euro, 23 bin Dram, 7 bin 463 Suud Riyal’i, 6 bin 754 Ruble, 5 bin 215 Azerbaycan Manat’ı, 5 bin Yen, 3 bin Beyaz Rusya Ruble’si, 2 bin 858 Avusturya Doları, 2 bin Lübnan Pound’u, bin 848 Pound, bin 261 Ukrayna Hryvna’sı, 310 Lira, 144 Yuan Renminbi, 120 Afghani, 112 Kuveyt Dinar’ı, 108 Leu, 38 Norveç Kron’u, 27 Katar Riyal’i, 24 Bahreyn Dinar’ı.

HABER MERKEZİ

99

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR