Bakanlıktan Sûr raporuna ayar

Post date:

Author:

Category:

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO’nun talebi üzerine Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan Sûr raporu istedi. Kurul raporunda ‘Yapılar tank atışlarından zarar gördü’ yazıldı. Bakanlık bu ibareden rahatsız olunca ikinci bir rapor hazırlandı. Bu raporda ise tank ibaresi çıkarıldı

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından koruma altına alınan Amed’in tarihi Sûr ilçesinde, sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Çatışmaların 103 gün yaşandığı ilçede, Bakanlar Kurulu tarafından alınan “Acele kamulaştırma” kararıyla da 6 mahallede başlatılan yıkım sürüyor. Kentin mimari dokusunun tahrip edilmesine yönelik gösterilen tepkiler üzerine UNESCO, yıkımın devam ettiği mahalleler için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bilgi istedi.

İlk raporda tank yıktı

UNESCO’nun bu kararının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne Sûr’da koruma altında olan yapıların son durumuyla ilgili bilgilendirme raporu hazırlama talimatı verdi. Dihaber’e konuşan Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yapılan inceleme ve araştırmalar sonucu hazırlanan raporun Ankara’ya gönderildiğini söyledi. Söz konusu raporda, 103 gün süren çatışmalar sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait tankların ilçede yaptığı top atışlarından dolayı koruma altında olan 220 tescilli eserin zarar gördüğü ve 50 tescilli yapının ise tamamen yıkılarak restore edilemeyecek durumda olduğuna yer verildi.

İkinci raporda tank yıkmadı!

Hazırlanan raporun ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, Koruma Kurulu yetkililerini Ankara’ya çağırdı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, rapordan duyduğu rahatsızlığını kurul yetkililerine iletti. Bakan ile yapılan toplantının ardından koruma kurulu üyeleri, kabul edilmeyen raporun yerine başka bir rapor hazırladı. “Tank atışlarının zarar verdiği” kısım bu kez rapordan çıkarıldı. Ve rapor tekrardan hazırlandı.

‘Tank ve topla dövüldü’

Konuya ilişkin gazetemize konuşan Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası Amed Şube Başkanı Şerefhan Aydın, raporda yapılan değişikliğin gerçeklerin üstünü örtme çabası olduğunu belirterek, “Ne yaparlarsa yapsınlar bu gerçeklik var. Diyarbakır halkı bu gerçekliği aylarca gördü ve duydu. Sur tank ve toplarla dövüldü. Belki ibareyi ‘Türkiye’nin imajı bozulmasın’ diye çıkartıyorlar ama şunu iyi bilsinler. Bu gerçekliği Diyarbakır halkının belleğinden kolay kolay silemezler” dedi. Aydın, çatışmaların yaşandığı süreçte defalarca Sûr’a girmeye çalıştıklarını ve her defasında engellendiklerini söyledi.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR