Baluken: OHAL’in olduğu ülkede kim yatırım yapar?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik krizi hükümetin savaş politikalarına bağlayarak, ”OHAL’in olduğu ülkede kim yatırım yapar?’ diye sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, Genel Kurulda ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krize ilişkin HDP’nin vermiş olduğu araştırma önergesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Baluken, “Bu günler iyi günlerimiz, bugünleri de arar bir noktaya geleceğiz” dedi. AKP’nin yanlış politikalarının toplumsal yaşamda neden olduğu çöküntüye ekonomik çöküntünün de eklendiğini ifade eden Baluken, “Ekonomide bu yanlış politikalar neticesinde artık kontrolsüz bir kriz ve büyük oranda bütün toplum tarafından hissedilen bir çöküş durumuyla karşı karşıyayız” diye konuştu.

‘Savaşın faturasını tüm Türkiye ödeyecek’

Savaş politikalarının faturasının tüm Türkiye toplumuna çıkacağını belirten Baluken, “İç ve dış politikayı düzeltmek, savaş politikasından vazgeçerek barışı, demokrasiyi, özgürlüğü önceleyen, ekonomiyi toparlayacak birtakım tutumlar yerine, maalesef siz Körfez sermayesiyle, Arap sermayesiyle palyatif çözümlerin peşine takıldınız” diyerek hükümet politikasını eleştirdi. Hükümetin kara paradan medet umarak ekonomiyi toparlayabileceğini sandığını savunan Baluken, “Reza Zarrabların akıtmış olduğu paralarla, onların yaptığı birtakım uluslararası, hukuka aykırı kaçak ticaretlerle ekonomiyi toparlayabileceğinizi sandınız. Reza Zarrab ‘Ben, cari açığın yüzde 15’ini karşılıyorum.’ dedi, sizden bir ses çıkmadı” diye konuştu.

‘Bugünleri de arar bir noktaya geleceğiz’

Ekonomideki gidişatın daha da kötüleşeceğini dile getiren Baluken, “Korkarım ki bu günler iyi günlerimiz ve ekonomik açıdan bugünleri de arar bir noktaya geleceğiz. Kürtlerin yoğun yaşadığı illerin dört bir tarafına karakollar, kalekollar inşa et; buna ne can dayanır, ne ekonomi dayanır” dedi.

‘OHAL’in olduğu ülkede kim yatırım yapar?’

“Olağanüstü Hal’in olduğu bir ülkede kim yatırım yapmak ister?” diye soran Baluken, Türkiye’nin yatırım yapılabilecek bir ülke olmaktan çıktığını ifade etti. Baluken, “Siyasi kriz, bölgesel kriz, işte içinde bulunmuş olduğumuz ekonomik kriz Türkiye’yi yatırım yapılabilir bir ülke konumundan çıkarmıştır. Binlerce şirkete mal güvenliği olmayacak şekilde, bir gecede el koyuyorsunuz” diye belirtti.

‘Dolarla ekonominin ilişkisini bilmiyor’

Başbakan Binalı Yıldırım’ın “Dolar inse ne olur, çıksa ne olur” sözlerini hatırlatan Baluken, şöyle devam etti: “Ya, bu kadar gayriciddi, bu kadar ciddiyetten uzak bir yaklaşım olur mu? Dolarla ülke ekonomisinin ilişkisini bilmeyen bir Başbakana Saray’dan denetimli serbestlik getirilmesi son derece normalmiş”

‘Yoksulluk sınırında 50 milyon insan var’

Baluken, son olarak şunları söyledi: “Bütün bu uygulamalarla bankacılık sistemini çökerttiniz, tefeciliğin önünü açtınız, milyonlarca borçlu insan yarattınız. Yoksulluk sınırının altında yaşayan insanların sayısı 50 milyonu aştı. Açlık sınırının altında yaşayan insanların sayısı 15 milyonu aştı, gelir dağılımındaki makas olabildiğince arttı. İşsizlikte muazzam bir patlama var, İşsizlik Fonu’ndaki 960 milyonu bile gasp ederek bu ekonomik krizi gölgelemeye, toplumun gözünden kaçırmaya çalıştınız.”

ANKARA / DİHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR