Bandırma Cemevi ile Alevi yurttaşlara ibadet imkanı sağlanacak

Bandırma Alevi Kültür Dernekleri tarafından hazırlanan proje ile, Çınarlı Mahallesi’nde bulunan İhsaniye Öğrenci yurdu karşısındaki gerçekleştirilen ‘cemevi’ inşaatı temel atma töreni, pazar günü saat 11.00’de yapıldı.

Törene İlçe Kaymaka mı Ali Mantı, Belediye Başkanı Sedat Pekel, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan yardımcıları ve yöneticileri ile çevre, Alevi Kültür Dernek-leri yönetimleri katıldı. Kalabalık bir vatandaş topluluğunun da katılım gösterdiği temel atma töreni, Ulusal Kanal TV 10’da canlı olarak ekranlara verildi. Temel atma töreninde ilk konuşmayı yapan, Bandırma Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Sevim Bektaş; “2010 yılında itibaren Bandırma da yönetim olarak büyük çaba harcayarak aldıkları, 1800 metrelik arsada plan ve projelerini hazırlayarak bugün inşaat haline getirdiğimiz Cem evi’ne katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Bektaş’ın konuşmasının ardından konuşmalarını yapan, Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel ve Bandırma İlçe Kaymakamı Ali Mantı; Herkesin dini ibadet yönünden serbest olduklarını vurgulayarak, Alevi vatandaşlarında bu ülkenin bir vatandaşı olduğu, dostluk ve kardeşliğin, Ön plana çıkması gerektiğini dile getirdiler. SODEV Genel Sekreteri ve Bandırma Alevi Kültür Dernekleri, Onursal Başkanı Mehmet Tüm; “ Bandırma Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı ve yönetim kurulunun, Büyük emekleri ile yaptıkları, bölgenin büyük ihtiyacı olan Cem Evi’nin yapılmasını Takdirle karşılıyorum” dedi.

Cem evinin bir katını kendisinin yapacağını belirten Tüm; “ Gelişmeler ve atılan Adımlar çok önemli. Bundan sonrada bunların devamını umut ediyorum” dedi.

(Milliyet Blog)

EN SON EKLENENLER