Bandırma Cezaevinde ‘çıplak arama’ dayatması

Post date:

Author:

Category:

OHAL sonrası sık sık hak ihlalleriyle gündeme gelen cezaevlerinde onur kırıcı uygulama olarak belirtilen “çıplak arama” dayatması sürüyor.

Bandırma T Tipi Cezaevi’nde tutulan Sinan Gül isimli tutuklu, yaşanan hak ihlallerini gönderdiği mektupta aktardı. Gül, 8 Haziran’da Kırıklar F Tipi Cezaevi’nden Cahit Sami, Selman Aydın, Diyar Ataç, Orhan Kara, Şeref Gülen, Serdar Taşkın, Sedat Aras, Mesut Erkek’in Bandırma Cezaevi’ne sevk edildiğini belirtti.

Gül, 8 tutuklunun cezaevi girişinde “çıplak arama” uygulamasına maruz kaldığı ve darp edildiğini aktardı.

Gül, gönderdiği mektupta şunları ifade etti: “Cezaevi girişinde arkadaşlarımıza çıplak arama dayatılıyor. Arkadaşlarımız bu gayri insani, onur kırıcı uygulamayı kabul etmediklerini belirtip, normal üst araması yapabileceklerini ve yasal ölçünün bu olduğunu hatırlatıyor. Ancak sürekli provokasyon gerçekleştiren bir ekip, arkadaşlarımıza darp ve işkence uyguluyor. Bir arkadaşımızın kafasında kırık oluşmuş. Diğer arkadaşlarımız ise darp izleriyle odalara getirildi.

Cezaevi idaresi ise, sadece kafası kırılan arkadaşa rapor vermiş, diğer arkadaşlara ise rapor vermemiştir. Bu gayri insani dayatma ve işkenceler karşısında protesto eylemlerimize ise soruşturmalar açılarak baskı altına alınıyoruz. Bu uygulama her işkenceden sonra devreye sokulmakta. Ancak ne işkenceye maruz kalan arkadaşlarımız ne de odalardaki tüm arkadaşlarımız insanlık onurunu çiğneyen hiç bir dayatmayı kabul etmeyeceğimizi ve protesto edeceğimizi cezaevi iradesine iletiyoruz.”

Gül, cezaevinde yaşanan hak ihlallerine dair kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR