Baraj kapatıldı, köy susuz kaldı

PİRHA- Tokat Zile’deki Süreyya Bey Barajı’nın kapatılması sonucu Çekerek Irmağı kurudu. Konuya ilişkin  PİRHA’ya konuşan  Yapalak köyü ileri gelenlerinden Ali Kıyak, “Eğer HES’ler de yapılırsa ırmağın su havzası  kuruyacak, buradaki doğal yaşam yok olacaktır” dedi.

Tokat’ın Zile içesindeki Çekerek Irmağı üzerine yapılması planlanan 3 Hidroelektrik santrali (HES) projesi için alınan ‘acele kamulaştırma’ kararı iptal edildikten sonra Yapalak Köyü büyük sevinç yaşadı ancak  Süreyya Bey Barajının kapatılması üzüntüye yol açtı.

“HAZİN BİR TABLOYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Çekerek Irmağını besleyen Süreyya Bey Barajı’nın kapatılması sonucu ırmağın haznesindeki suyun kurumasına yol açıldığını vurgulayan Ali Kıyak, “Kurda, kuşa, börtü böceğe hayat veren Çekerek Irmağının kurumasına neden olanlar büyük bir doğa katliamına yol açmıştır. Yapalak Köyü olarak bir hazin tabloyla karşı karşıyayız” diye konuştu.

“YAPALAK KÖYÜ OLARAK HES’E KARŞIYIZ”

Ali Kıyak HES yapımına ilişkin şunların altını çizdi:

“Çekerek Irmağı üzerine daha önce de 3 HES projesi yapılmak istendi. Araştırmalarımız sonucu yapılmak istenen HES çalışmalarının ÇED raporu alınmadan kanunsuzca yapılmak istendiğini öğrendik. Köy olarak HES’e karşıyız ve 4 yıldır mücadelemizi sürdürmekteyiz. En son 2015 Mayıs ayında 4 bin kişiyle yapılan HES’lere yönelik büyük bir eylem yaptık. Yaptığımız bu eylem sonuç verdi ve firma çalışmaları durdu.”

“HES ÇALIŞMALARINI TEKRAR BAŞLATMAK İSTİYORLAR” 

Kıyak, HES çalışmalarının yeniden başlatılmak istendiğini dile getirdi:

“İddialara göre özel firma HES çalışmalarını tekrar başlatmak için ÇED raporunu almaya yönelik projede değişiklik yapıldığını, köy halkına zarar gelmeyeceği şeklinde aldatmaya, kandırmaya yönelik hileye  başvurmaktadır. Biz Yapalak Köyü olarak HES’lere karşıyız ve mücadelemizi sürdüreceğiz. Çekerek Irmağından ellerini çeksinler, özgür bir şekilde aksın.”

İsmet Sefer/İSTANBUL

 

Kaynak : Pirha

EN SON EKLENENLER