Barış Anneleri: Cezaevlerinde işkenceler son bulsun

Post date:

Author:

Category:

Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde siyasi tutukluların sevk sırasında işkenceye maruz kaldıklarını belirten Barış Annesi Hanife Gümüş, “Tutsaklara yönelik yapılan işkencelerin son bulması için gerekirse Adalet Bakanlığı önünde oturacağız” dedi.

İzmir Barış Anneleri İnisiyatifi, Kırıklar F tipi Cezaevi’nden Antalya, Balıkesir ve Bandırma’ya sevk edilen 35 siyasi tutuklunun durumuna ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şube binasında basın toplantısı düzenledi.

İnisiyatif adına konuşan Hanife Gümüş, sürgünler sırasında tutuklulara işkence yapıldığını söyledi. Gümüş’ün oğlu Kırıklar F tipi Cezaevi’nden Bandırma’ya sevk edilen Mehmet Nezir Gümüş’ün annesine verdiği bilgilere göre, tutuklular sevk sırasında sırada işkenceye maruz kaldı. Gümüş, “Tutsakların elleri kelepçeli olmasına rağmen askerler üstlerini soymalarını istemiş. Ellerinin kelepçeli olduğunu dile getirseler de dinlememişler ve onları ağrı bir şekilde darp ettiler. Coplar ile karın ve ayak bölgelerini darp etmişler” dedi.

‘SÜRGÜNLER SON BULSUN’

Yapılan bu işkenceye sessiz kalmayacaklarını ve tutuklular için sonuna kadar mücadele edeceklerini dile getiren Gümüş, “Tutsaklara yönelik yapılan işkencelerin son bulması için gerekirse Adalet Bakanlığı önünde oturacağız. Adalet Bakanlığı bu yapılan işkencelere sessiz kalmamalı derhal görevini yerine getirmeli. Birçok ailenin çocuğu sürgünlerde. Aileler, çocuklarını yıllarca göremiyor. Sürgünler son bulsun artık” şeklinde konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR