Barış Bloku üyelerinin davası ertelendi

0
134

Cizre bodrumlarındaki ölümleri protesto ettikleri için “Örgüt propagandası yapmak” suçlaması ile yargılanan Barış Bloğu üyelerinin duruşması ertelendi.

İzmir’de 8 Şubat 2016 tarihinde Cizre bodrumlarında onlarca kişinin öldürülmesini protesto ettikleri için haklarında “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile dava açılan Barış Bloğu üyelerinin yargılandığı davanın 4’üncü duruşması görüldü.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada bir kısım sanıklar ile avukatları hazır bulundu.

Yapılan kimlik tespitinin ardından bir önceki duruşmada mahkeme heyetinin dosya savcısına sanıklar hakkında “Örgüt adına suç işlemek” ve “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek” suçlarını işledikleri yönünde suç duyurusunda bulunduğu hatırlatıldı. Dosya savcısının suç duyurusuna ilişkin iddianameyi hazırlamadığı ve dosyadaki diğer eksiklikleri tamamlamadığının görüldüğü belirtildi. Bunun üzerine mahkeme sanık avukatlarının taleplerini de alarak duruşmayı 2 Ekim tarihine erteledi.

NE OLMUŞTU

Bölge kentlerinde yaşanan sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek ve çatışmasızlık ortamının sağlanmasını isteyen İzmir Barış Bloku üyeleri, 8 Şubat günü Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde basın açıklaması yapmak istemiş; ancak polis eyleme müdahale etmiş ve aralarından sendika başkanları, siyasi parti temsilcileri ve kitle örgütü üyelerinin bulunduğu 29 kişiyi gözaltına almıştı. 21 kişi ifadelerinin ardından, 8 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. Daha sonra açıklamaya katılan 8 kişi hakkında “Örgüt propagandası” iddiası ile dava açılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here