‘Barış için siyasi irade gerekiyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kolombiya Adalet Bakanlığı Geçiş Dönemi Adaleti Bölümü Direktörü Catalina Diaz, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile Kolombiya hükümeti arasında gerçekleştirilen barış müzakereleriyle iligli
konuştu. “Kadın olarak Kolombiya barış sürecinde rol almak harika bir his ve fırsattı” diyen Diaz, süreci “Kolombiya iç çatışmaları dediğimiz ve 50 yıldan fazla zaman alan çatışmaları sonlandırmak için komünistlerle, gerillalarla, Marksistlerle, diğer sağ gruplarla konuştuk. Sonuna kadar ısrar ettik ve sivil toplum da bizimle iş birliği yaptı. Fark ettik ki orduyu da özellikle görüşmelere dahil etmemiz gerekir. Daha önceki barış görüşmelerinden de dersler çıkardık. Anahtar rolü oynayan insanları işe kattık” diye anlattı.

Barış süreçlerini başlatmak isteyenlerin bir siyasi iradeye sahip olması gerektiğini vurgulayan Diaz, “Aslında bu siyasi irade sonunda geliyor. Ama bu iradenin yaratılması gerekir. Bazı insanlar tarihi iyi okuyabiliyor ve siyasetin bu işleri çözmek için en iyi yol olduğunu anlıyorlar” dedi. Barış görüşmelerinde üçüncü gözün önemine dikkat çeken Diaz, “Uluslararası aktörler de önemli ve işin içine katılmalı. Sivil toplum örgütleri, değişik siyasi partiler de rol oynayabilir” diye belirtti. Ateşkes devam eder Kolombiya’daki referandum sonuçlarını da yorumlayan Diaz, “Yıllarca savaşıldı ve çok sayıda kişi kaybedildi ya da sürgün edildi. Ama bana kalırsa bu kişiler silahlı çatışmaları bitirmek için bir fırsattı” dedi. Diaz, referandum sonuçlarının “Hayır” çıkmasının, bir kez daha savaşa dönüleceği anlamına gelmeyeceğini, ateşkesin devam edeceğini söyledi.

Yasin Kobulan-Mesut Kaynar / İstanbul-Diha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR