Barış insanı Ahmet Türk’ü derhal serbest bırakın

Post date:

Author:

Category:

Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün tutuklanmasına Mêrdîn halkı tepki gösterdi. Ahmet Türk barış insanıdır diye konuşan yurttaşlar Türk’ün derhal serbest bırakılmasını istedi

Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Ahmet Türk ile Februniye Akyol 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Kürt, Süryani, Arap, Êzîdi, Ermeni ve Türklerden oluşan birliktelikle seçilirken, AKP’nin atadığı kayyumla görevlerine son verildi. Daha sonra Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün tutuklanması halklar mozaği kentte büyük tepkiye neden oldu. Kayyum atanmasını bütün halklara karşı yapılmış bir saygısızlık olarak değerlendiren Arap kökenli yurttaş Ali İleri, Türk’ün tutuklanmasını ise halkın iradesine saldırı olarak yorumladı. Seçmenin seçilmişlerine kabullenmemek tekçi zihniyetin sonucu olduğunu vurgalayan İleri, Biz tek tipleştirilmek istemiyoruz. AKP kazanabildiği belediyeyi kazanamıyor, kazanamadığını ise zorbalıkla, kayyumla almaya çalışıyor” ifadelerini kullanarak Türk derhal serbest bırakılmasını istedi.

‘Herkes rahatsız’

Farklı halklardan oluşan kentin bir bütün olduğunu ifade eden Süryani kökenli yurttaş Evgin Türker, Mêrdîn Eşbaşkanı Februniye Akyol’un kendilerini temsil ettiğini söyledi. Belediye içerisinde her etnik kökenden insanların olduğunu belirten Türker, barışın önemine vurgu yaptı. Halkın seçtiği ancak halk görevden alır diye konuşan Türker, seçilmişlerin görevden alınmasını kabul etmediklerini vurguladı. Seçilmişlerin yerine atanan kayyumların toplumu hiçe saydığını dile getiren Türker, “Bütün Türkiye biliyor ki Ahmet Türk 74 yaşında bir insan ve hayatı boyunca barışı savunan çok değerli bir siyasetçi. Hem söylemleriyle hem de pratiğiyle tamamen bir barış adamı. Bizim beklentimiz tekrardan bu belediyelerin sahiplerine geri verilmesi ve seçilmişlerimizin özgür bırakılması. Ahmet Türk’e oy vermeyen insanların bile yaşanan durumdan rahatsız olduğunu, kızgın olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Gelinen aşama çok kötü” dedi. Süryaniler olarak savaş nedeniyle sürekli sürgün edildiklerini hatırlatan Türker, son olarak, “Bu çatışmalı durumdan devletin kazanması imkansızdır. Biz eşitçe kardeşçe yaşamaktan yanayız” şeklinde konuştu.

‘Türk’ün görevden alınması irademize saldırıdır’

Kendilerine yapılan bu haksızlığı kabul etmediklerini dile getiren Midyad’lı Êzidî kökenli yurttaş Bahrem Atalan ise şöyle konuştu: “Mardin’de Êzidî, Süryani, Türk, Kürt, Arap her kesimden insan var. Ahmet Türk’ün görevden alınıp, tutuklanması bizim irademize saldırıdır. Bütün toplumların buna karşı çıkması lazım. Türk’ün yaşı 74 ve hasta bir insandır. Böyle bir insanın alınıp tutuklanması kabul edilemez.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR