Barışın, adaletin, özgürlüklerin yanında yer alacağız

PSAKD 14. Olağan Genel Kurulu’nda yeniden Gani Kaplan başkan seçildi. Kaplan ilk kez kurul sonrası alevinet.com’a konuştu. Kaplan, “Barışın, adaletin, özgürlüklerin yanında yer alacağız” dedi. 

 

gani kaplannn

GÜLŞEN İŞERİ/alevinet.com

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği 14. Olağan Genel Kurulu’nun geçtiğimiz hafta sonu (23-24 Nisan) gerçekleştirdi. Kurul ve PSAKD delegeleri Gani Kaplan’la yola devam kararı aldı.

Bu kararın ardından  ilk kez alevinet.com’un sorularını yanıtlayan Gani Kaplan’la bir araya geeldik. Kaplan, bundan sonra neler yapacaklarını, dernek olarak hangi sorunlarını önlerini koyacaklarını anlatırken herkesi iktidarla mücadeleye ve 1 Mayıs’a alanlara çağırdı…

 

14. Genel Kurulunuz yine yola sizinle devam kararı aldı… Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evet 14.olağan genel kurulumuzda delegasyon bizi tercih etti. Büyük bir olgunluk içinde geçen ve önemli kararların alındığı bu genel kurulda bizim tercih edilmemiz bizi onure etmiştir. Ancak aynı zamanda büyük görev ve sorumluluk yüklemiştir. İşimizin zorluğunun farkındayız ama bütün zorlukları aşacak birikime ve güvenlik de sahibiz. Bizi destekleyen, oy veren vermeyen bütün canlara teşekkür ediyoruz. Diğer aday arkadaşları da kutluyor ve birlikte çalışacağımıza inanıyoruz.
-Zor bir dönemden geçiyoruz, bu sürece PSAKD nasıl bakıyor ve neler yapacak?

Evet zor bir süreçten geçiyoruz. Sadece biz değil, bütün muhalif kesimler zor bir süreçten geçiyor. Bu süreci tek başımıza atlatamıyacağımızın farkındayız. PSAKD olarak bütün ezilenlerle birlikte bir mücadele programı oluşturmamız ve bu ceberrut iktidarla mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Önümüzdeki süreçte Pir Sultan Abdal örgütlülüğü olarak bize düşen görevi yerine getirmek için üzerimize düşenden fazlasını yapmaya kararlıyız.tüm Alevi halkımızın bizden beklentisini karşılayacak ciddi bir süreci başlatacak ve Alevi hareketini ayağa kaldıracak yeni bir örgütlenme dönemi oluşturacağız. Bütün bunları tabanımızın gücüne inanarak başaracağız….

-Önünüze koyduğunuz planlarınız var mı peki?

Yeni bir örgütlenme hamlesi yapmayı planlıyoruz. Alevi örgütleri ile ilişkileri güçlendirecek ve güçlü bir ABF örgütlülüğünün oluşmasına katkı sunacağız. Dağınık halde olan örgütlülüğü toparlamayı ve mücadeleye çevirmeyi planlıyoruz. En kısa sürede bir tüzük kurultayı yapıp günümüzün ihtiyaçlarına yanıt verecek hale getireceğiz. Diğer demokrasi ve emek güçleri ile ilişkileri güçlü kılacak bir sekreterya oluşturacağız.
-PSAKD olarak  hak ihlallerine karşı neler yapmayı planlıyorsunuz*

PSAKD Alevilerin onurlu ve direngen tarihinin mirasına sahiptir. Tarihimizden aldığımız bilinç ve güçle bütün saldırılara ve Hak ihlallerine karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Sadece Alevilere yönelik değil bütün mazlumlara yönelik hak ihlallerinin karşısında olacağız. Barışın, adaletin, özgürlüklerin yanında yer alacağız.  Laik, demokratik bir ülkede herkesin özgürce bir arada yaşamını savunacağız.
-Son zamanlarda Aleviler gündemde… Cemevlerinin statüsü, Alevi köylerine yapılan kamplar vs…. Tüm bunlarla ilgili neler düşünüyorsunuz? 

Alevilere yönelik projeler devam ediyor. Bu projeler Alevileri asimile etmeyi hedefleyen ve köklerinden koparmayı hedefleyen projelerdir. Bu politikaların devamında yeni katliam planları hazırlanmakta imha ve inkar politikalarında ısrar edilmektedir. Aleviler yerlerinden yuvalarından edilmek istenmektedir. Mülteci kamplarından murat edilen budur. Biz PSAKD olarak bunun farkındayız ve kesinlikle direneceğiz. Bizi yok etmeyi beceremezler.
Cemevlerinin statüsü, dedelere maaş, diyabette pay meselesinde bu güne kadar sürdürdüğümüz politikanın arkasındayız. İlkelerimizden ve taleplerimizden vazgeçmedik.
Diyanet lav edilmeli, zorunlu din dersleri mutlaka kaldırılmalıdır. Laik ve bilimsel eğitim programı hazırlanmalı ve gerici dinsel eğitim terkedilmelidir.
Kürt halkına yönelik sürdürülen savaş ve çatışmayı esas alan siyaset terk edilmeli ve derhal barış ortamı sağlanmalıdır.

-Önümüzde 1 Mayıs var… Neler düşünüyorsunuz, katılacak mısınız?

1 Mayıs işçinin emekçinin bayramıdır. Biz dernek olarak inancımız ve felsefemiz gereği ezilen halkların ve sınıfların saflarında yer alırız. Bundan dolayı da 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız ve  taleplerimizi haykıracağız. Bütün canları da 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya davet ediyoruz.

Ağacın kurdu içindedir. Aleviler onurlu bir mücadele tarihine sahip olmakla beraber ihanetler konusunda da deneyimlidir.
Bizler işbirlikçi kurumlarla mücadele edeceğiz ama etki altına aldıkları Alevi canlara da sahip çıkacak ve ikna edeceğiz. Asimilasyon un her türlü süne karşı mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

– Alevilerin asimile sürecini ve bazı Alevi kurumlarının iktidardan yakın olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Bütün bu mücadele sürecini sürdürmemiz için hepimize önemli görevler düşmektedir. Herkesi sorumlu davranmaya, onuruna sahip çıkmaya davet ediyorum.

EN SON EKLENENLER