Baro kurulunda Kürtçe konuşan ve Tahir Elçi’yi anan avukata hakaret

Post date:

Author:

Category:

İzmir Barosu Genel Kurulu’nda Kürtçe konuşan ve Tahir Elçi’yi anan ÖHD’li avukat Fatma Demirer, milliyetçi avukatların hakaretlerine maruz kaldı. Hakaretlere ÇHD ve ÖHD’li avukatlar “Tahir Elçi onurumuzdur” sloganıyla karşılık verdi

İzmir’de avukatlar yeni yönetimlerini belirlemek ve mesleki sorunlarını tartışmak için Celal Atik Spor Salonu bir araya geldi. 2 gün sürecek olan İzmir Barosu 2016-2018 Olağan Genel Kurulu’nun ilk gününde mevcut yönetimin faaliyet raporları okundu. Ardından ise meslek ile ilgili sorunlar ele alındı. Yaklaşık 7 bin 500 avukatın kayıtlı olduğu İzmir Barosu’nun yönetimine 5 liste aday oldu.

Adaylar 5’er dakika söz alarak konuşmalarını yaparken, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) adına konuşma yapan Şube Başkanı Avukat Serdar Gültekin, baronun Türkiye’deki hukuksuzluklar karşısındaki tavrını eleştirdi. Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) adına konuşan Fatma Demirer ise konuşmasında KHK’lerle tutuklanan avukat, gazeteci, akademisyen ve yazarlara dikkat çekti.

Kürtçe konuşmaya ve Tahir Elçi’ye hakaret

Demirer konuşmasını, Kürtçe “Civina Lijneya Giştî ya Baroya Îzmîrê bi hezkirin û rêzdarî silav dikim, serkeftin (İzmir Barosu Genel Kurul Toplantısı’nı sevgi ve saygılarımla selamlıyorum, başarılar)” sözleriyle bitirirken, salonda bulunan MHP’li avukatlar sözlü tacizde bulundu.

Avukat Yusuf Özmen, kürsüden yaptığı konuşmada, “Haddinizi bilin burası avukatların kürsüsüdür. Siz kim oluyorsunuz da Tahir Elçi’yi bu kürsüden anarak Kürtçe konuşuyorsunuz. Tahir Elçi kim, avukat mı?” şeklinde hakarette bulundu. ÇHD ve ÖHD’li avukatlar, “Tahir Elçi onurumuzdur” sloganıyla cevap verdi.

d

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR