Barzani, Goran’lı Bakanları kendisi azletti, şimdi de ‘bana sorarsanız dönmeliler’ dedi…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Düzenlediği basın toplantısında ‘Bana sorarsanız Goranlı bakanlar görevine dönmeli’ diyen Kürdistan Bölgesi Başbakanı Nêçirvan Barzani, 2 yıl önce Goranlı bakanları ‘fitne çıkarmakla’ suçlayıp kabineden atmıştı

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Irak merkezi hükümetinin onayladığı 2018 yılı bütçesini görüşmek yaptığı toplantı sonrası basın toplantısı düzeneleyen Kürdistan Bölge Başbakanı Nêçirvan Barzani, 2 yıl önce kabineden attığı Goran (Değişim) Hareketi’nden bakanların görevlerine dönebileceğini söyledi.

‘Bana sorarsanız…’

Rojnews’te yer alan habere göre Barzani, Goran (Değişim) Hareketi’nden kabineye giren ancak Ekim 2015’te görevden alınan bakanların görevine dönüp dönmeyeceği sorusu üzerine, “Goran Hareketi, parlamentoda sandalye sahibi ve siyasi sürecin bir parçasıdır. Bana sorarsanız, bakanların en kısa zamanda hükümet kabinesine dönüp, görevlerine başlamasını isterim” yanıtını verdi.

Süreç nasıl işlemişti?

Ancak Barzani’nin bugün “Bana sorarsanız dönmeliler” bakanlar, bizzat Barzani tarafından görevden alınmıştı. 12 Ekim 2015 tarihinde Kürdistan Bölge Parlamentosu Başkanı Dr. Yusif Mihemed’in Hewlêr’e girişinin Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) asayişi tarafından engellendikten sonra Neçirvan Barzani de Goran’ın kabinedeki 4 bakanını görevine son vermişti. Ardından parlamento da kapatılmıştı.

Goran ‘fitne çıkarmak’la suçlanmıştı

Nêçirvan Barzani 16 Ekim 2015 tarihinde yaptığı açıklamayla, maaşların ödenmemesinden dolayı yapılan eylemlerden Goran’ı sorumlu tutmuş ve şunları söylemişti: “Maalesef, demokrasinin korunması ve güçlendirilmesiyle ilgili tatlı sözler sarf edenler, orta anlaşmamızı çiğnedi ve yok saydı. Bunlar, huzurlu ve sorumlukla geçecek 4 yıllık hükümet iddiasında bulunmuştu. Fitne, hangi grup veya kişi tarafından çıkarılırsa çıkarılsın, büyümesine izin verilmemelidir. Bazı güçler ve gruplar, geçici siyasi çıkarları nedeniyle ortak evimizi ateşe vermişlerdir. Bunu gözardı etmemiz mümkün değildir.”

4 bakan azledilmişti

Barzani konuşmasının devamında, “Bazı çevrelerin sorumsuzluğu ve temelsiz iddiaları, tahammül edilemez bir dereceye çıktı. Doğrusu, bu 4 bakanla şahsi olarak ilişkilerimiz çok iyiydi. Fakat yöneticileri, devamlı olarak hükümetin altını oymaya çabalıyordu. Başbakan olarak bu kararı almak zorundaydım” diyerek, 4 bakanı azlettiğini açıklamıştı.

Goran’dan bakan seçilen isimler

2013 yılında yapılan seçimlerin ardından 9 ay boyunca hükümet kurulamamıştı. Yapılan yoğun görüşme trafiğinin ardından kurulan hükümette Goran’dan 4 isim bakan olmuştu. Goranlı Mistefa Seyîd Qadir Pêşmerge Bakanı, Rêbaz Hemlan Ekonomi ve Maliye Bakanı, Şemal Serdar Mehmûd Maliye Ticaret ve Kalkınma Bakanı ve Kemal Mûslim ise Diyanet İşleri Bakanı olmuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR