Başbakan Alevilere yönelik inkâr politikasından vazgeçmelidir

cemmmmmAlmanya Başbakan’ı Angela Merkel’in 23 Şubat 2013 tarihinde başlayan Türkiye’ye yaptığı ziyaret çerçevesinde dini grupların liderleriyle görüşme talep ettiği, ancak hükümetin talebiyle Alevi topluluğun temsilcilerinin bu toplantıya davetinin engellendiği iddiası Alman gazetesi Deutsche Welle’de haber olarak çıkmıştır.

Merkel’in yaptığı toplantıya hiçbir Alevi temsilcinin davet edilememiş olması haberi doğrular niteliktedir. Ancak yine de biz Hükumetten bu habere ilişkin bir açıklama bekliyoruz.

Eğer haber doğru ise;

1-     Alevilerin Sn. Merkel ile yapılacak olan toplantıya katılımları neden engellenmiştir.

2-     Bu englellemenin nedeni Alman Devletinin Aleviliği kendisi tanımlama yapmadan Alevilerin kendi tanımladıkları şekilde kabul edilip, o şekilde tanınmasının bir etkisi var mıdır?

3-     Bu engelleme; Almanya’nın birçok eyaletinde Alevilik derslerinin seçmeli ayrı bir ders olarak üstelikte Alevi kurumlarının belirlediği öğretmenlerce verilmesinden mi kaynaklanmaktadır?

4-     Bu engelleme; Almanya Devletinin demokrasinin ve laikliğin bir gereği olarak, Alevileri diğer inançsal topluluklarla ve de Sünni Müslüman cemaatlerle eşit olarak görmesinden mi kaynaklanmaktadır?

5-     Alevilerin haklarının gasp edildiğinin ve bir inkârla karşı karşıya olduklarının açığa çıkmasından mı korkulmuştur.

6-     Alevi temsilcilerin Merkel ile yapacağı görüşme, sizin ileri demokrasinizin foyasını ortaya çıkartacağından mı korkulmuştur? Bu engelleme bunun için mi yapılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Alevilerin Almanya Hükumet Başbakanı Angela Merkel veya Başka Devlet Başkanları ile görüşmesini engelleyerek Alevilerin sesini kısacağını, haklı davalarını ve mücadelelerini engelleyeceğini zannediyor ise büyük yanılgı ve inkar içerisindedir. Çözüm Alevilerin dış dünya ile görüşmelerini engellemek değil, Alevilerin haklı taleplerinin gereğini yerine getirmektir. İnkâr politikalarının işe yaramadığını en iyi ülkemizin yöneticileri bilmektedir. Bu sorunlar inkâr ile çözülseydi, Kürt sorununda bu noktaya gelinmezdi. Yeni bir bölücü (!) topluluk yaratmak istemiyorsanız Alevilerin haklı taleplerini inkâr etmekten vazgeçin.

Kamuoyuna saygıyla sunulur. 27.02.2013

Aydın DENİZ

Genel Sekreter

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği

EN SON EKLENENLER