Başbakan Yıldırım: 2019’a kadar seçim yok, referanduma gideceğiz

Post date:

Author:

Category:

Türkiye İhracatçılar Meclisi Toplantısı’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım2019’a kadar seçim olmayacağını söylerken anayasada yapılması planlanan değişiklik için “Anayasada kapsamlı değil, sınırlı bir değişiklikle referanduma gideceğiz” ifadelerini kullandı.

Yıldırım’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“FETÖ küresel bir terörö örgütüdür. Sadece Türkiye’nin başını belası değil bir çok ülkenin başının belası. Bunlar bütün değerlerimizi kullandılar. Kutsallarımızı yok ettiler. Yapacakları en son iş silahlı darbe girişimiydi onu da yaptılar boylarının ölçüsünü aldılar. 

Değerli dostlar ümitsiz olmaya gerek yok. 2017 çok daha güzel olacak. Bu yapılan algı operasyonları Türkiye’nin gerçek gücünü yansıtmıyor. Dünyanın her tarafına gidin. Ne kadar ihracat yaparsanız o kadar destekleyeceğiz. Araştırma geliştirmeye,yenilikçiliğe daha fazla zaman ayıracağız. Bizim mutlak üstünlüğümüz, petrolümüz yok. Ama kabiliyetli insan kaynağımız var. Bulunduğumuz coğrafya dünyanın en stratejik noktası.

Türkiye 3 saat uçuşla 56 ülkeye erişilebilecek konumda yer alır. Burdaki yıllık GSMH 30 trilyon dolara yaklaşmış durumda. Türkiye’nin gücünü en çok siz biliyorsunuz. Bakın ülkemizle gurur duymamız için çok fazla sebebimiz var. Dünyanın en büyük havalimanını yapan, en uzun 3. asma köprüsünü yapan başka ülke var mı? Türkiye bir çok ülkeye göre çok büyük işler başardı. Bölünmüş yollar kaza oranını yüzde 62 azaldı. Niye? Yolları böldük hayatları birleştirdik, yolları böldük milleti birleştirdik, yolları böldük gönülleri birleştirdik

*Vesayet girişimlerinini her birini milletten aldığımız güçle birer birer ortadan kaldırarak bu kadar iş başardık. Bütün bunlar geride kaldı. Belirsizlik diye bir şey yok. Bu algıyı oluşturmaya çalışanlar var. Çok net. Önümüzde bir iş kaldı. Şimdi yapacağımız iş bu hükümet sistemini mevcut anayasayla uyumlu hale getirmek. Bu çok kapsamlı bir değişiklik olmayacak. sınırlı bir değşiklik yapacağız ve milletin önüne getireceğiz. Ondan sonra seçim falan yok. 2019’a kadar seçim falan yok. Durmadan seçim. Yeter. artık biraz işimize gücümüze bakalım.

İhracatımızda kaliteye önem vermemiz lazım. İhracatımızın kalitesini ne kadar yükseltiriz yani kilo başına 10 dolar mı olcak 20 dolar mı… Sizden özellikle bir şey istiyorum. Birbirinizin müşterilerini kapmaya çalışmayın. Yeni müşteriler bulun. Dışarda bunu yapmayın. Yeni müşteri yeni alan bulun. Bu hatır gönül işine defayla itibar etmeyin. Limanda tarife neyse o kardeşim. 

2023’te iddialı hedeflerimiz var. Biliyorsunuz Türkiye Türk insanı son dakika başarısıyla tanınır. Özel sektörde, böyle devlette böyle.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR