Basın açıklamalarına katılanlara 25 bin 424 TL ceza

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Batman’da HDP, DBP TJA ve DTK’nin düzenlediği açıklamalara katılan 56 kişiye, “Kabahatler Kanununa muhalefet”ten toplam 25 bin 424 TL para cezası verildi.

Batman Valiliği, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından farklı tarihlerde yapılan basın açıklamalarına katılan, aralarında Barış Anneleri Meclisi’nin 2 üyesinin de bulunduğu 56 kişiye, “Kabahatler Kanununa muhalefet”ten 2’şer kez 227 TL olmak üzere 25 bin 424 TL para cezası kesti.

Haklarında ceza kesilen yurttaşlar kendilerine 9 Mayıs 2017 Salı günü, Valilik tarafından tebligat gönderildiğini ve karara itiraz edeceklerini belirterek, 26 Nisan tarihinden itibaren yaptıkları basın açıklamaların Valilik tarafından “suç” sayıldığını ifade etti.

‘CEZALARI KABUL ETMİYORUZ’

“Biz valinin izniyle yaşamak istemiyoruz” diyerek valiliğin verdiği para cezalarına tepki gösteren DBP Batman İl Eşbaşkanı Abdulbari Karaağaç, OHAL’le birlikte yayınlanan KHK’ler ile valiliklere verilen yetkilerin arttığına dikkat çekti. Karaağaç, 26 Nisan tarihinden beri yaptıkları tüm basın açıklamalarına Valilik tarafından para cezası verildiğini hatırlatarak, “Valiliklere verilen bu yetkilerle birlikte bütün özgürlükler kısıtlandı. Özellikle de toplumsal tepkilerin oluşmaması için yapılacak olan bütün basın açıklamaları ve mitingler valilik iznine bağlandı. OHAL ve KHK’lere karşı yaptığımız tüm basın açıklamalarına para cezaları geliyor. Bu cezalar, Valilik emriyle güvenlik şube müdürlükleri tarafından kesiliyor. Bu cezalarla ‘kimse sesini çıkarmasın’ istiyorlar. Biz de bunlara karşı ‘Hayır biz de sessiz kalmayacağız. OHAL ve KHK’leri kabul etmeyeceğiz’ dedik. Bu yüzden karara itiraz ettik. Bu cezaları asla kabul etmeyeceğiz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR