Başkale Esenyamaç köylüleri: Asker kadın ve çocukları darp etti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Başkale’ye bağlı Esenyamaç köyünde yaşananlara ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Havaya ateş açan askerlerin gözaltına aldığı Mehmet Emin Atlı’nın yakınları Van Valiliği’nin iddialarını yalanladı.

Van Başkale’ye bağlı Esenyamaç köyünde askerlerin havaya ateş açarak yaptığı ev baskınıyla ilgili tartışma sürüyor. Görüntülerin yayılmasının ardından Van Valiliği, gözaltına alınan Mehmet Emin Atlı’nın ‘kasten adam öldürme, PKK/KCK mensubu olma, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve iş-çalışma hürriyetini ihlal suçu’ olmak üzere toplam 5 ayrı suçtan arandığını açıkladı. Valilik askerlerin havaya ateş açmasını ise “Bölgede toplananlar taş atıyordu, askerler kalabalığı dağıtmak için ateş açtı” diyerek açıkladı.

‘SİLAH DAYARIM KAFASINA’

Ancak çoğu aynı aileye mensup köylüler bu iddiaları yalanlıyor. Serbestiyet’ten Ruşen Takva’nın haberine göre Mehmet Emin Atlı’nın akrabaları örgüt üyeliği iddialarını reddetti, bir kan davası için arandığını söyledi.

Melek Atlı yaşananları şöyle anlattı: “Kapıya geldiklerinde hoşgeldiniz dedik cevap vermediler. Kaynanam için ‘Şehit karısıdır’ dedim ‘sus konuşma, gerekirse silah dayarım kafasına’ dediler. Çekim yapmak istedim bağırıp engel oldular. Çekim yaptığımda ittiler. Sonra kadınlara ve çocuklara tokat atmaya başladılar.”

‘HAKARET VE SALDIRILARDAN SONRA TEPKİ BAŞLADI’

Kayser Atlı ise “Evin etrafında bir süre nöbet tuttular. Ne oluyor diye yanlarına gittiğimde ‘silahı kafana vururum’ deyip uzaklaştırmak istediler. Türkiye’de darp edilme Kürtlere dönük mü? TEM buraya gelene kadar askerin insanları darp ettiği söylentilerine inanmıyordum” dedi.

Kayser Atlı ise şöyle devam etti: “Küfrettiler, hakaret ettiler. Arama iznini görmek istedim ‘göstermek zorunda değiliz’ dediler. Annemi diğer kadınları darp ettiler. Bir de taşlamışlar diyorlar. O kadar darp ettiler, tabii ki insanlar tepki gösterecek. Hakaret ve saldırılarından sonra tepkiler başladı. Videolarda da görünüyor. O başçavuş görevinden düşürülmeden peşini bırakmayacağız.”

Esenyamaç köyünde o gün yaşananlara dair yeni görüntüler de ortaya çıktı.

Duvar Gazetesi

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR