‘Başkanlık tasarısı’ protestosuna saldırı

Post date:

Author:

Category:

AKP ve MHP’nin anlaşarak Genel Kurul’a getirdiği ‘başkanlık tasarısı’ görüşmeleri öncesi, Meclis önünde toplanan gruba, polis saldırdı

Meclis bugün AKP ve MHP’nin anlaşarak Genel Kurul’a getirdiği “başkanlık tasarısını” görüşmeye başlayacak. Saat 14.00’da başlayacak oturumun 15 gün sürmesi bekleniyor. Meclis Dikmen Kapısı önünde tasarıya ilişkin görüşmeleri protesto etmek amacıyla bir araya gelen ve CHP’li vekiller, sivil toplum örgütü üyeleri ile avukatlardan oluşan gruba polis saldırdı. “Başkanlık sistemine hayır” diyen gruba gazla saldıran polis ile grubun bekleyişi sürüyor.

‘Bu ortamda anayasa yapılamaz’

Meclis önünde yağtığı açıklamada, “TBMM şu an kuşatma altında” ifadelerini kullanan CHP’li Aykut Erdoğdu, “Cumhuriyet’i yıktırmayacağız. Hainlere bu ülkeyi teslim etmeyeceğiz” dedi. CHP’li Sezgin Tanrıkulu d,a Meclis önünden yapılan bir Periscope yayınında açıklamalarda bulundu. “Kimsenin elinde silah yok burada, kimse canlı bomba değil burada. Herkesin bildiği kanaat önderleri, barolar, mühendis odaları buradalar. Bunlar görüşlerini açıklamazsa kim açıklayacak?” diye sordu. Tanrıkulu, “Bu ortamda anayasa yapılamaz” ifadelerini kullandı.

Teklifin en az 330 oyla geçmesi halinde Türkiye referandum sürecine girecek. AKP’nin teklifi geçirebilmesi için MHP’nin desteğine ihtiyacı var.

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR