Başkaya: Kaostan öte bir tablo

Post date:

Author:

Category:

Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasal, sosyal ve ekonomik gelişmeleri değerlendiren akademisyen-yazar Fikret Başkaya, rejim değişikliğiyle derin bir kaos yaratıldığını değerlendirdi. Anayasa değişikliğinin Anayasayı ortadan kaldırmak için yaptığını belirten Başkaya, “Bunların tanzimat dönemi, 1. Kanunu Esasi’den de geriye doğru, 7’inci yüzyıla kadar gitme niyetleri var. Hesap etmedikleri bir şey var, tarihte geriye dönüş yoktur. Zorlarsın, sıkıştırırsın, bastırırsın ama asla geriye dönüş olmaz. Buradan bir şey çıkmaz. Fakat topluma ve insanlara zarar verme potansiyelleri var” dedi. 15 Temmuz darbesini yapanların da onları engellediğini söyleyenlerin de hedef birliği olduğunu belirten Başkaya “Darbe yol almaya devam ediyor. 15 Temmuz’u fırsata çevirmiş bulunuyorlar. OHAL ilanı. Bırakın hukuk devletini Kanun devletinin K’si yok Türkiye’de” sözlerine dikkat çekti.

Kaostan öte bir tablo

Kaosun faşizmden daha geniş bir kavram olduğunu dile getiren Başkaya “Türkiye yönetilemez durumda olduğu için kaos diyorum ben. Bütün gösterge ışıkları ya kırmızı da ya da sarıda. Biliyorsunuz sarı da çok durmaz kırmızıya döner. Dolayısıyla toplum yaşamının bütün alanlarında bir iflas tablosu var. Buna tabi faşizm diyenler var faşizmden öte genel bir kaos tablosu var. Mutlak bir şiddet rejimi de görülüyor” dedi.

Gidişattan zarar gören çok geniş bir kesimin olduğunu söyleyen Başkaya, “Aslında toplumun yüzde 99’u zarar görüyor. İktidara yakın olanların dışında çok geniş bir kitle var. Bu potansiyelin harekete geçmesi mümkün. Bunun modeli nasıl olur bunu söyleyemem ama bu süreç durdurulabilir, tersine çevrilebilir. Bu aracın rotası sola doğru çevrilebilir” dedi.

CHP Kürtlerle birleşmeli

CHP’nin geniş muhalefet içinde yer alması gerektiğini dile getiren Başkaya “CHP Meclis’te muhalefet yapıyor ama Kürt sorunundan dolayı muhalefet yapamıyor. Bu takıntıdan kurtulsalar, Kürt muhalefeti, CHP, laik muhalefet, sol muhalefet yani bunlardan olmayan ama yaşananlardan rahatsız olan bir sürü kitle var. Bir araya gelebilirler” diye kaydetti.

Selman Gozelyüz – Deniz Nazlım – Dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR