Baskın Oran: Bu sonuçlar baskıyı, baskı çöküşü getirecek

Post date:

Author:

Category:

Referandum sonuçlarını, “İyi ki yüzde 51 Hayır, yüzde 49 Evet çıkmadı, yoksa işimiz gerçekten çok zor olacaktı” sözleriyle değerlendiren Baskın Oran’a göre, Erdoğan önce baskıyı artıracak bu da ekonomik ve siyasal çöküntüyü beraberinde getirecek.

Türkiye’nin OHAL koşullarında gerçekleştirdiği çok kritik referandumda tartışmalı bir sonuç ortaya çıktı. Muhalefetin ciddi itirazları var. Ayrıca bu sonuçlardan sonra baskı ortamının devam edeceğine ilişkin kaygılar yoğunlaşmış durumda.

Seçim sonuçların değerlendiren akademisyen Prof. Dr. Baskın Oran, bu sonucun “Türkiyeli demokratlar açısından daha hayırlı” olduğunu söyledi. Oran, “Hiç züğürt tesellisi sayılmasın ama ‘Hayır’lar yüzde 51, ‘Evet’ler yüzde 49 olsaydı biz demokratların işi çok zor olacaktı. Şimdi bütün sorumluluk Erdoğan’ın boynundadır ve işi gerçekten zor” dedi.

ERDOĞAN’IN İŞİ ÇOK ZOR

Erdoğan’ın “işinin zor olmasına” “Evet” oylarındaki kayıpları gerekçe gösteren Oran, şöyle devam etti: “Erdoğan AKP’nin daha önce oylardan aldığı yüzde 10 daha az oy aldı. Erdoğan’ın toplumsal desteği azaldı. Üstelik bütün devlet imkanlarını seferber ederek bu kampanyayı yürütmesine rağmen. Bu devlet imkanlarını seferber etmesinde rüşvet dağıtmak da var. Vergilerin kaldırılmasından KDV’nin kaldırılacağına yönelik sözlere varıncaya kadar pek çok rüşvet sayılacak işe giriştiler.”

MUHALEFETİ BASKI İLE SUSTURACAK

Bu durumun da “ekonomiyi çökerteceğini” belirten Oran, “Bunu ekonomik olarak bir aylığına yapabilirsin, sürekli yapamazsın. Ama Erdoğan bunu daha sürekli yapmak zorunda. Bu da ekonomiyi batırır, ekonomi batarsa Erdoğan batar. O nedenle bu yüzde 51 ile işi gerçekten çok zor” diye konuştu.

EKONOMİ BATACAK, EKONOMİ BATINCA…

Ayrıca bu sonuçlardan sonra baskıların da artacağına işaret eden Oran, “Ekonomi bu kadar kötüye gitmeye başlayınca zırlamalar başlayacak. Şimdi parti içindeki muhalefet de artacak. Bunu ancak baskı ile susturabilirsin. Bu da esasında kısır bir döngüdür. Baskılar artınca tepkiler artacak ve en nihayetinde bu sürdürülemeyecek” diye konuştu.

BİZ DEMOKRATLARIN İŞİ ASIL ŞİMDİ BAŞLIYOR

Oran, şöyle konuştu: “Biz demokratların işi asıl şimdi başlıyor. Demokrat dindarlar ile dindar olmayan demokratların ilk defa bir arada çalıştıklarına şahit olduk bundan sonra bu ortak çalışmanın devam etmesi lazım. Hiçbir biçimde şiddet olaylarına izin vermemiz lazım. Patlayacak her bomba Erdoğan için bir büyük avantaj demektir. Özellikle soldan gelecek her bomba Erdoğan için Allah’ın lütfudur.”

DAHA ÖNCE KÜRTLERE YAPILAN BASKI ŞİMDİ HERKESE YAPILIYOR

Oran, Türkiye’nin ilk kez batı yakası ile doğu yakasının aynı itirazda buluşmuş olmasını da değerlendirerek, şunları söyledi: “Baskı sadece Kürtlere yapılmıyor artık. Türkiye’nin her tarafına yapılıyor. Şimdiye kadar sadece Kürtlere yapılıyordu şimdi genelleşti bu baskı ve herkese yapılıyor. Bu devlet imkanlarının hukuka aykırı olarak devreye sokulması bir kere tepkileri çok arttırdı. Ben şahsen yüzde 51 Hayır bekliyordum Allahtan olmadı. Olsaydı başka işlere girişeceklerdi. Şimdi asıl sorumluluk Erdoğan boynundadır.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR