Batman’da ‘Atletli Kızlar Dramı’ yazıya tepki

0
188

Giyimlerinden dolayı kadınların şiddete uğraması gündemdeki yerini korurken, Batman Sonsöz Gazetesi yazarı Şehmus Temiz “Atletli Kızlar Dramı!” başlığıyla kaleme aldığı yazıda kız çocuklarını hedef gösterdi. Yazı kentte tepki topladı.

Batman Sonsöz adlı yerel gazete yazarı Şehmus Temiz, “Atletli Kızlar Dramı!” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Gazetenin bugünkü sayısında çıkan yazıda, şu ifadeler kullanıldı: “Geçen gün, bizim sitenin apartman görevlisi, bahçede oynayan çocukları azarlamış. Niye atletli çıkıyorsunuz diye! … Atletli dolaşmak, bu topraklar uğruna can veren ecdadımıza da Yüce dinimize de saygısızlık olur! Büyük üstat Mehmet Akif şu şekilde özetlemiş, Eğer medeniyet açıp saçmaksa bedeni, Desenize hayvanlar bizden daha medeni! Evet, hayvanlar giyinmezler! Şayet siz soyunmayı medeniyet olarak algılarsanız, medeniyette asla hayvanları geçemezsiniz! Bu arada, Yüce dinimizde erkeklere benzemeye çalışan kızlara ve kızlara benzemeye çalışan erkeklere de lanet edilmiştir… Müslüman’sanız, yediğiniz, içtiğiniz, giydiğiniz, düşündüğünüz ve düşünmediğiniz her şeyin hesabını verirsiniz! Ben de Müslüman kimliğimden dolayı böyle düşünmek, yazarlık kimliğimden dolayı da bunları kamuoyu ile paylaşmak zorundayım! Müslüman kızların atletle ortalıkta dolaşması medeniyet değil, deniyettir! Müslüman olmayanlara diyecek sözümüz yok!”

Cinsiyetçi ve nefret söylemi içeren yazı kentte tepki topladı. Giyiminden dolayı kız çocuklarını hedef gösteren Temiz’in bu yazısı üzerine kentte birçok kişi gazeteyi arayarak, yazınının kaldırılmasını istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here