Batman’da ‘intihar’ tavan yaptı

0
194

Batman’da son 4 yılda 238 intihar girişimi yaşanırken, bunun altında yatan nedenler gözardı ediliyor. Bir özel hastanede ise son aylarda çocuk yaşta gebelik ile intihar vakalarında artış gözlendi.

Batman’da son yıllarda intihar, çocuk yaşta gebelik, uyuşturucu kullanımı vakalarında ciddi artış yaşanıyor. Gözardı edilen bu vakaların neden kaynaklandığı tam olarak tespit edilemezken, çocuklara yönelik koruma tedbirleri de düşünülmüyor. Batman Özel Dünya Hastanesi’ne 9 ay içerisinde 17-18 yaşları arasında 2 kız çocuğunun gebelik şüphesiyle getirildiği, aynı yaş aralığında olan en az 6 çocuğun ise “intihar girişimi” iddiasıyla getirildiği ortaya çıktı.

İsmini vermek istemeyen bir sağlık çalışanının aktardığı bilgilere göre, yine uyuşturucu bağımlısı 5 genç kendi aralarında kavga etmeleri sonucu yaralanarak hastaneye getirildi. Hastaneye gebelik şüphesiyle getirilen kız çocuklarının düşük yaptığı, yine son zamanlarda silahlı yaralanma vakalarıyla hastaneye getirilen çocuk ve gençlerin olduğu ifade edildi.

‘ZORLA EVLENDİRİLMEYE VE ŞİDDETE MARUZ BIRAKILIYORLAR’

Acil ve Yoğun Bakım Ünitesinde bu tür olayların sıkça yaşandığını dile getiren sağlık çalışanı, hastaneye son zamanlarda “intihar girişimi” iddiasıyla getirilen çocuk ve gençlerin olduğu, yine bu çocukların ve gençlerin ya zorla evlendirilmesi ya da şiddete maruz bırakılmaları sonucu intihar girişimlerinin yaşandığını söyledi.

ÇOĞU ÇOCUK VE GENÇ

Hastaneye gelenlerin yaş aralığının 17-23 arasında olduğu belirtilirken, hastaneye intihar şüphesiyle gelenlerden en küçüğünün ise 10 yaşında olduğu kaydedildi. Son yaşanan “intihar girişimi” vakasında 15 yaşındaki bir kız çocuğunun ailesi tarafından hastaneye getirildiği, çocuğun yaşadığı olaydan dolayı suskun olduğu, bununla birlikte çocuğun ailesi ile yakın akrabalarının tedirgin olduğu ifade edildi.

OLAYLARIN ÜSTÜ MÜ ÖRTÜLÜYOR?

Ayrıca çocukların herhangi psikolojik destek almadan hastaneden ayrıldıkları ve çocukların durumları ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşılmadığı belirtildi. Hastaneye bu tür vakalarla getirilenlerin yaşlarının küçük olması, hastane ve ailelerin ise konu üzerinde durmadıkları yaşanan olayların üstünü örtmeye çalıştıkları iddialar arasında. Silahla yaralama olaylarıyla sık sık hastaneye gelen çocukların ve gençlerin olduğu öğrenildi. Sağlık çalışanının verdiği başka bir bilgiye göre ise bu sayının Kadın Doğum Hastanesi, Bölge Devlet Hastanesi gibi çeşitli hastanelerde daha fazla olduğu yönünde.

4 YIL İÇERİSİNDE 238 İNTİHAR GİRİŞİMİ

Öte yandan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Batman Şubesi’nin verdiği verilere göre ise Batman’da 2014 yılından 2017 yılına kadar 4 yıl içerisinde çok sayıda intihar girişimi yaşandı. İntihar girişimi sonucu 4 kişi yaşamını yitirdi. 2014 yılından 2017 yılına kadar 238 kişi başta psikolojik sorunlar, ev içi şiddete maruz bırakılma, işsizlik gibi nedenlerden dolayı intihara sürüklenmiş, bunlardan 4’ü ise yaşamını yitirmiş. Bu sayının 177’si kadın, 46’sını ise erkekler oluşturuyor. İntihar girişiminde bulunanların 65’i evli, 126’sı bekâr ve 30’unun ise medeni durumu bilinmiyor. Yine girişimde bulunanların 178’i okuryazar, 11’i okuryazar değil ve 28’i eğitim durumu bilinmiyor. Girişimde bulunan kadınların meslek durumu dağılımında 79’u ev emekçisi, 1’i hemşire, girişimde bulunanların 56’sı işsiz, 46’sı öğrenci, 1’i temizlik görevlisi, 1’i garson, 1’i taksi şoförü, 1’i gazeteci, 1’i öğretmen, 4’ü işçi ve 32’sinin meslek durumu bilinmiyor.

En çok intihar girişimi nedeni ise bilinmeyen nedenlerden dolayı olarak kayda geçerken bilinmeyenlerin sayısı ise 100 kişi olarak yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here