Batman’ın bitmeyen yolu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kayyum atanan Batman Belediyesi’nin 29 Ekim’de bitirmeyi vaat ettiği Cumhuriyet Meydanı çalışmaları bitmek bilmedi. Kışın gelmesiyle kent merkezinin çamur deryasına dönmesine isyan eden esnaf, yol yapım çalışmaları yüzünden zarar ettiklerini dile getirdi

Kayyum atanan Batman Belediyesi tarafından hazırlanan Cumhuriyet Meydanı ile vizyon projesi kapsamında Diyarbakır Caddesi üzerinde başlatılan yol yapım çalışmaları esnafı ve yurttaşları perişan etti. Daha önce kayyum Ertuğ Şevket Aksoy tarafından 29 Ekim’de bitirileceği duyurulan yol yapım çalışmaları Aralık ayına girilmesine rağmen son bulmuş değil. Kışın girmesi ve yağışların başlamasıyla birlikte caddenin çamur deryasına dönmesine isyan eden esnaflar, çalışmaların bir an önce son bulmasını istiyor. Ekonomik krizin yaşandığı son günlerde zor durumda kalan Batman esnafı yol yapım çalışmalarının uzun sürmesi nedeniyle daha da zor duruma düşerek zararlarının karşılanmasını talep ediyor.

Çamur deryasında çalışıyoruz

Yaklaşık 10 yıldır Diyarbakır Caddesi üzerindeki marketinde esnaflık yapan Niyazi Öztunç, “İki ay önce belediyeden yetkililer geldi. 29 Ekim’de biteceğini idare etmemizi istediler. Üzerinden üç ay geçmesine rağmen yol çalışması devam ettiği gibi tek bir yetkili gelip bize açıklamada bulunmuyor.Devam eden yol çalışmaları dolayısıyla hem biz hem de vatandaşlar mağdur oluyor,ürünlerimiz toz içinde kalıyor. Akşama kadar temizlikle uğraşıyoruz. Müşteri geliyor aracını park edebileceği bir yer bulamadığı için çekip gidiyor. Çamur deryasında çalışıyoruz. Bize verilen sözlerin bir an önce tutulmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Sürekli bahane öne sürüyorlar…

Cadde üzerindeki iş yerinde 13 yıldır fotoğrafçılık yapan Ferhat Orhan da yol yapım çalışmalarının kendilerini çok olumsuz etkilediğini belirterek, “Çalışmalara başlayalı aylar oldu. Çok yavaş çalışıyorlar. Projesiz, sanki mühendisi yok gibi, bir yeri yapıyorlar bir sonraki gün gelip yine yıkıyorlar. Sebebini soruyorsunuz vanayı koymayı unuttuk, elektrik kablosunu geçirmeyi unuttuk şeklinde konuşuyorlar. Yağmur başladı şu cadde çamur deryasına döndü. Akşama kadar çamur silmekten perişan olduk. Bir an önce bitirilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Zararımızı kim karşılayacak

Diyarbakır Caddesi üzerinde 6 yıldır mağaza işleten Sabrettin Karahan isimli esnaf da yapılan yol çalışmalarının kendilerine ağır bedeller ödettiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Mağaza işletiyorum. Kıyafetler toz içinde kalıyor. Az önce bir ceket sattım müşteri giydi beğendi üstündeki tozu görünce almaktan vazgeçti. Akşama kadar elimde fırça ile kıyafetleri siliyorum ama baş edemiyorum. İki ay önce esnafları dolaşarak 29 Ekim’de bitireceklerini söylediler ama Aralık oldu hala devam ediyor. Bu zararımızı kim karşılayacak” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR