Baydemir: Ankara faşizm ablukası altında

Post date:

Author:

Category:

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın duruşmasını izlemek için Ankara’ya gelenlerin engellendiğini belirten HDP sözcüsü Osman Baydemir, “Ankara, valilik ve İçişleri Bakanlığı tarafından faşizm ve hukuksuzluk ablukası altına alınmıştır” dedi.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP eski Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’ın duruşmasına ilişkin Parti Genel Merkezi önünde açıklama yaptı. 4 Kasım’da “HDP’ye yönelik gerçekleşen darbeden bugüne demokratik siyasetin tasfiye edilmek istendiğini” belirten Baydemir, o günden beri geçen 242 günde hukuk ve adaletin askıya alındığını söyledi. Baydemir, Yüksekdağ’ın ilk kez mahkemeye çıkarılacağını belirterek, “Ancak şimdiden HDP’liler büyük hukuksuzluklarla karşı karşıyadır. Dün Kandıra Cezaevi önünde açıklama yapmamıza, ‘Emir yüksek yerden gelmiş’ diyerek izin verilmedi” dedi.

‘HUKUKSUZLUĞUN ABLUKASIDIR’

HDP’ye ve demokratik siyasete, “OHAL koşulları, darbe koşulları” dayatıldığının altını çizen Baydemir, Ankara’ya gelmek isteyen avukatların araçlarının bağlandığını, kişisel araçlara ceza kesildiğinin altını çizerek, Konya, Antalya ve Diyarbakır’dan gelen heyetlerin Ankara’ya alınmadığını söyledi. Baydemir, Diyarbakır’dan gelenlerin kent dışında çıkarıldığını söyleyen Baydemir, AYM önünde de hukukçuların açıklama yapmasına izin verilmediğini dile getirerek, “Ankara, Ankara Valiliği ve İçişleri Bakanlığı tarafından abluka altına alınmış durumda. Bu abluka faşizm ablukası, hukuksuzluğun ablukasıdır. Bir gün bu hukuksuzluk mutlaka dönecek ve sizi bulacak” diye konuştu.

ANKARA’YA ALINMAYANLARA TEHDİT

Baydemir, Ankara’ya alınmayan partililerinin saldırıya uğrama ihtimaline işaret ederek, “Yaşayacakları herhangi bir şeyin sorumluluğu sizdedir” dedi. Baydemir verilen talimatın “faşizm ve hukuksuzluğun talimatı olduğunun”’ altını çizerek, buna boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Baydemir ve HDP’liler açıklamadan sonra duruşmayı izlemek üzere partiden ayrılarak, Ankara Adliyesi’ne gitti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR