Baydemir: Arızalı zırhlı araçlar sadece Kürt annelerini mi buluyor?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Lice’de zırhlı aracın ezmesi sonucu hayatını kaybeden Pakize Hazar’ın ailesine taziye ziyaretinde bulunan heyet içerisinde bulunan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, “Bu arızalar hep Silopi’yi, Lice’yi, hep Kürt coğrafyasını mı buluyor? Bütün arızalı zırhlı araçlar dönüp dolaşıp Kürt annesini mi buluyor?” diye sordu.

Aralarında HDP milletvekilleri Nimetullah Erdoğmuş, Osman Baydemir ve Meral Danış Beştaş’ın da bulunduğu HDP, DBP ve TJA yönetici ve üyelerinden oluşan bir heyet, önceki gün zırhlı aracın ezmesi sonucu yaşamını yitiren Pakize Hazar’ın taziyesine ziyaret etti. Lice’ye bağlı Abalı köyünde bulunan taziyeye gelen heyet, burada aile bireyleri ve köy sakinleri tarafından karşılandı. Aileye başsağlığı dileklerinde bulunan heyet, burada köy sakinleri ve Hazar’ın oğlu Mehmet Hazar tarafından yaşanan olaya ilişkin bilgilendirildi. Ziyarette konuşan HDP Sözcüsü Baydemir, “Allah bu mazlum halka sabır ve güç versin” dedi.

‘KADER DEĞİL ZULÜM’

Yaşadıkları coğrafyada zulmün, baskının, acının kader diye tanımlanarak normalleştirilmeye çalışıldığını belirten Baydemir, “Allah’ım bunun kader değil zulüm olduğunu sen de biliyorsun. Yalvarırım zalimlerin yanına bu zulmü bırakma, Allah’ım” diye konuştu.

‘TEK ARIZA VAR O DA FAŞİZMDİR’

Son dönemlerde artan zırhlı araçların karıştığı ölümlü vakalara dikkat çeken Baydemir, şöyle konuştu: “Pakize annemiz trafiğe kapalı bir alanda hayattan koparıldı. Diyorlar ki bu bir arızadır. Bu arızalar hep Silopi’yi, Lice’yi hep Kürt coğrafyasını mı buluyor? Bütün arızalı zırhlı araçlar dönüp dolaşıp Kürt annesini mi buluyor? Başka yerde niye arızalanmıyor? Doğrusu bir arıza var. O arızada o panzeri yönetenlerin, sürenlerin zihin ve vicdan dünyalarında var olan arızadır. O arızanın adı da faşizmdir, o arızanın adı da sömürgeciliktir, işgaldir. Bu arızanın giderilmesi için hep birlikte mücadele içerisinde olmalıyız.”

‘KURKUT’UN ÖLÜMÜNDEN FARKI YOK’

Bu vakalara karşı hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Baydemir, “Annemizin katledilmesini, Silopi’deki çocuklarımızın katledilmesini Diyarbakır Newrozu’nda katledilen Kemal Kurkut’un öldürülmesinden ayrı ele almıyorum. Bu acı sadece onun evlatlarının acısı değil, bu acı bütün Kürtlerin acısıdır. Bu acı kendine ‘insanım’ diyen herkesin acısıdır. Bir kez daha aynı acıları yaşamamak için ailemizin yanındayız. HDP olarak ailemize her türlü hukuki desteği sunacağız” şeklinde konuştu.

Baydemir’in konuşmasının ardından TJA, DBP ve HDP kadın meclisleri üyesi kadınlar, kadınlar için ayrı yerde kurulan taziye evine geçti. Burada aile bireylerine başsağlığı dileyen kadınlar adına konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, yaşanan olayın “Kaza” olarak tanımlanamayacağını, sorumlular yargılanıncaya kadar olayın peşini bırakmayacaklarını kaydetti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR