Baydemir: Cemevi inşa etmemiş olsaydık, laiklik ilkesi zarar görmüş olacaktı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Diyarbakır büyükşehir belediye başkanı olduğu dönemde inşa edilen cemevi binasını Alevi derneğine tahsis ettiği gerekçesiyle hakkında fezleke hazırlanan HDP Sözcüsü ve milletvekili Osman Baydemir, Evrensel’den Hasan Akbaş’a konuştu.

“Biz eğer cemevi inşa etmemiş olsaydık, laiklik ilkesi zarar görmüş olacaktı. Eğer biz, Ehmedê Xanî Camisini, Surp Giragos Kilisesi’ni de cemevini de belediye hizmetleri çerçevesinde yapmamış olsaydık laiklik ilkesi esas o zaman zarar görecekti” diyen Baydemir, Cami, cemevi ve kilise inşa etmekle büyük bir onur duyduğunu söyledi.

Cemevi konusunda imza attığı tüm protokollerin arkasında olduğunu da kaydeden Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarafların cemevinde cem olmasından, istişare etmesinden dolayı da bir rahatsızlık söz konusudur. Protokol açıkça diyor ki, ‘taraflar istişare eder’ bu nedenle cem demek istişare demektir. Bunlar ya kara cahiller ya da bin yıl geride yaşıyorlar. Ya da gerçekten diyalogdan korkuyorlar. Ya da inanç düşmanı bunlar. Başka bir anlam çıkaramıyorum. Ben o protokolün de canlara hizmetin de arkasındayım. Bizim için önemli olan çoğulculuğa karşı olanların değil, canların ne düşündüğüdür.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR