Baydemir: Sandığa giren irade ile çıkan irade aynı olmalıdır

Post date:

Author:

Category:

“Sandığa giren irade ile sandıktan çıkan irade bir olmalıdır” açıklaması yapan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, ellerindeki 668 sandığa ait ıslak imzalı tutanak ile bu sandıklara ait YSK tarafından açıklanan sonuçların bir biriyle uyuşmadığını söyledi. Seçimde çok büyük şaibeler olduğunu belirten Baydemir, “Bütün itirazlar sonuçlanmadan seçim sonucu ilan edilmemelidir” dedi.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, referandum sonuçlarına ilişkin HDP Genel Merkezinde basın açıklaması yaptı. Baydemir ile birlikte HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü ve HDP PM üyesi Gülsen Ülker de açıklamaya katıldı.

YAŞANANLAR CİDDİ KAYGI YARATIYOR

“Seçime düşürülmeye çalışılan şaibeye dair değerlendirmemizi yapacağız” diyerek konuşmasına başlayan Baydemir, Anayasanın toplumsal metni olduğunu belirterek, “Yansıtılan sonuç bir toplumsal mutabakatın oluşmadığının net bir göstergesidir. Seçim süreci başladığından beri tuttuğumuz 65 sayfalık raporu yakında açıklayacağız. Eş Başkanlarımız ve milletvekillerimizin tutuklanması, OHAL ve baskı koşullarında bu seçimin yapılması zaten meşruiyet krizi doğurdu. Ayrıca sabahtan beri yaşadığımız gelişmeler çok ciddi kaygılara ve sıkıntılara işaret etmektedir” diye konuştu.

YSK’NİN KESİNTİLERİ ŞÜPHELERİ ARTTIRDI

“Pusula eksikliği veya mühürsüz pusulaların kullanılmış olması, müşahitlerimizin sandık başlarına alınmaması bazı yerlerde müşahitlerimizin dövülerek uzaklaştırılmasına ilişkin itirazlarımız il ve ilçe seçim kurullarına iletilmiştir” diyen Baydemir, YSK’dan açıklama beklediklerini söyledi. YSK’dan gelen bilgilere göre sandıkların yüzde 91’inin açıldığını yüzde 9’unun açılmadığını ancak AA’nın sonuçları önceden açıklayarak algı operasyonu yaptığını söyledi. Bunun da seçime gölge düşürdüğünü belirten Baydemir, “Bir ajans seçim sonucunu belirleyemez” diye konuştu. Baydemir, “YSK seçim sonuçları partilere online olarak aktarmalıdır ancak yer yer kesintiler olmakta bu da şüpheleri artırmamaktadır” diye konuştu.

668 SANDIK SONUCUNDA CİDDİ ŞÜPHELER VAR

Baydemir, “Her şeyden önce seçim kanunu çok açık ve net bir ibare taşımaktadır. Mühürsüz zarflar ve seçim pusulalarında kullanılan her bir oy geçersizdir. Buna rağmen bu oyların geçerli sayılması başka bir şaibedir. Mühürsüz ve hukuka aykırı olan oy pusulalarının yüzde kaçı evet ya da yüzde kaçı Hayır’dır. Bu konuda verilecek yanıt nasıl bir şaibe ile karşı karşıya olduğumuzu göreceğiz” diye konuştu. Baydemir, “gizli oy açık sayım” ilkesinin de ihlal edildiğini belirterek, “668 sandık sonucunda sandık görevlilerimizin bize sunduğu sonuçlar ile YSK’nın sonuçları bir biriyle uyuşmuyor” dedi.

HERHANGİ BİR AJANSIN VERDİĞİ BİLGİLER SEÇİM SONUCU OLARAK KABUL EDİLEMEZ

Baydemir, “Sandığa giren irade ile sandıktan çıkan irade aynı olmalıdır” diyerek, “Hiç kimsenin halkın iradesini olduğundan farklı gösterme hakkı yoktur. Sonuçlar açıklanıncaya kadar herhangi bir ajansın vereceği bilgiler sonuç olarak kabul edilemez. Bu başvurularımız sonuçlanıncaya kadar seçimin sonuçlanmadığını kamuoyunun sonuçlanmadığını kamuoyu bilgisine sunuyoruz. Gerek müşahitlerimiz ve görevli arkadaşlarımız ıslak imzalı tutanaklar mutlaka bize ulaştırılsın. Bunlar YSK sonuçları ile mukayese edilecektir”

Baydemir, Dirayet Taşdemir ve Mithat Sancar’ın itirazlarını sunmak üzere YSK’da olduğunu belirterek, “HDP’den iradesi açık ve nettir sandığa giren irade ile sandıktan çıkan irade o olmalıdır” dedi.

Baydemir, ileriki saatlerde daha derin açıklama yapacaklarını söyledi. Baydemir bir soru üzerine 668 sandığın sonuçları açısından kendi ellerindeki ıslak imzalı sonuçlar ile YSK’nın açıkladığı sonuçlar ile uyuşmadığını ve bunun daha fazla olduğunu söyledi. “Gerek hükümet ve ilgili tüm kurum ve kuruluşların seçim sonuçlarının ilan edilmesi konusunda aceleci olmaması gerektiği konusunda çağrı yapıyoruz” dedi. Baydemir bir kez daha altını çize çize, “Sandığa giren irade ile sandıktan çıkan irade bir olmalıdır” diye konuştu.

Sandıkların sayıldığı bölgelerden insanların uzaklaştırıldığının altını çizen Baydemir, “Zaten OHAL koşullarında bu seçimin yapılmış olması ile bugün yapılanlar meşruiyet krizine meşruiyet krizi eklemiştir” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR